
Werner Huemer: 100 odpovedí na životné otázky
Aký postoj zaujíma Posolstvo Grálu k láske Božej?
Otázka:
Ježiš vo svojich kázaniach vždy zdôrazňoval lásku Stvoriteľa a hovoril o odpustení. Z niektorých prednášok Posolstva Grálu som však naproti tomu získal dojem, že láska Božia nehrá pre nás ľudí žiadnu veľkú úlohu a niekedy som dokonca mal aj pocit, že som protivný a veľmi neschopný tvor. Ako sa má človek vyvíjať, keď si vytvorí odpor sám k sebe? A aký postoj zaujíma Posolstvo Grálu k láske Božej?
Odpoveď:
V zmysle duchovného vývoja je určite úplne nevhodné vytvárať si odpor voči sebe samému. Posolstvo Grálu chce práve naopak povzbudiť čitateľov k tomu, aby znalí zákonitých súvislostí vo stvorení kráčali radostne svojou cestou, oslobodený od mylných obmedzujúcich predstáv alebo náboženských dogiem.
Napriek tomu sa pri čítaní Posolstva Grálu niekedy ozývajú nepríjemné myšlienky, a to u mnohých ľudí. Pretože Pravda – nezávisle od toho kto ju hlásal, či proroci alebo Ježiš Kristus, či Budha alebo Mohamed – bola takmer vždy a všade vnímaná sprvu ako nepohodlná, ba dokonca tvrdá a bezcitná. Väčšinou sa totiž stavala proti starým, obľúbeným predstavám, zvyklostiam a postojom, ktoré v priebehu času vytvorili okolo pravého poznania (a svedomia) nepriestupnú škrupinu.
Abd-ru-shin v prednáške „Príroda” napísal: „Ľudia sa predsa musia vytrhnúť z duchovnej pohodlnosti, ktorú si sami zvolili a ktorá je schopná ich len uspať, namiesto aby ich posilňovala a oživovala. Už Ježiš kedysi napomínal, že len ten, kto sa v sebe znovuzrodí, môže vojsť do kráľovstva Božieho a tiež neraz opakoval, že sa všetko musí stať novým, aby to mohlo pred Bohom obstáť!”
Ak si uvedomíme Abd-ru-shinove pohnútky k týmto výrokom, premení sa nepríjemný pocit na skutočné, hlboké dojatie, pretože prameňom nepríjemného pocitu je často práve toto cítenie, tušenie pravdy a tiež vedomie, že musíme vo vlastnom živote mnohé zmeniť.
Burcujúci spôsob reči, ktorý je priateľom človeka, ale nepriateľom jeho chýb, užíval napokon aj Ježiš Nazaretský: Napríklad drasticky a prísne karhal ľudstvo slovami „plemeno zmijí“ (Mat. 12,34). Jeho láska – ako láska Božia – nie je ani povoľná, ani vopred všetko odpúšťajúca, ale je nesená duchom pomoci a záchrany. To isté platí pre Posolstvo Grálu. Ukazuje práve tak, ako pôvodné Ježišove slová, že to, čo si sľubujeme od lásky Stvoriteľovej, čo od nej očakávame, nie je nutne to, čo nám môže skutočne duchovne prospieť.
Ďalšie články témy “Abd-ru-shin a Posolstvo Grálu”
Bol Abd-ru-shin zakladateľom náboženstva? |