
Werner Huemer: 100 odpovedí na životné otázky
Vyplní sa katastrofické proroctvo?
Otázka:
Zaoberám sa rôznymi proroctvami prevratov a katastrof. V poslednej dobe som často počul o roku 2012, ktorý má vyznačiť koniec vlády rozumu na Zemi a začať „zlatý vek”. Tiež mayský kalendár údajne pojednáva práve o tomto roku. Majú tieto proroctvá niečo do seba? A všeobecne, myslíte si, že sa katastrofické proroctvo vyplní?
Odpoveď:
Ľudia, ktorí zmenu dnešných pomerov očakávajú, uvádzali a stále znovu uvádzajú roky a udalosti, ktoré majú priniesť veľké zmeny. Podľa nich má dôjsť k „najväčšej zo všetkých vojen”, ohlásené sú nepredstaviteľné celosvetové prírodné katastrofy, trojdňové zatmenie, znamenia na nebi a tak ďalej. Nakoniec však majú nasledovať šťastné doby pre ľudstvo.
O dátume takýchto prevratných udalostí hovoria jednotlivé proroctvá samozrejme len v obrazoch. Tieto obrazy však možno pokojne spojiť s terajšou dobou: „V kostole sa hrá tanečná hudba a farár spieva s ostatnými“, „Až budú ženy nosiť nohavice a česať si vlasy ako parochňu do tváre…”, “Až budú ženy nosiť podpätky, pod ktorými bude vidieť na druhú stranu” atď. Tiež Ježišove podobenstvo (Mat. 24,32-33) nabáda k zamysleniu: „Od figovníka si vezmite poučenie: Keď už jeho vetva pučí a vyráža lístie, viete, že je leto blízko.“ To znamená: Ako pučiaci figovník predznamenáva blížiace sa leto, možno aj z pribúdajúcich problémov ľudstva na Zemi, či už hospodárskej alebo spoločenskej povahy, usudzovať o blížiacom sa „údere blesku”…
Staré tradície tak možno interpretovať mnohými spôsobmi. V minulosti sa však konkrétne datovania preukázali byť vždy ako mylné. Tiež u mayského kalendára by sme mali byť opatrní, veď Mayovia užívali kalendár s niekoľkými rôznymi periódami. Jedna taká perióda končí v roku 2012, spájať s týmto rokom určité konkrétne očakávania je ale čírou špekuláciou.
Napriek odmietaniu takých špekulácií by sme však nemali prehliadať skutočnosť, že v mnohých ohľadoch skutočne mierime v ústrety prevratným udalostiam, aj keď ich nemožno spájať s určitým rokom. Pomyslime len na veľké zásadné problémy našej doby v oblasti ekológie, na populačnú explóziu, alebo na hospodárstvo, ktorého peňažný systém povedie za existujúcich podmienok nevyhnutne ku katastrofe.
Mali by sme byť teda dobre pripravení na to, že sa naše životné pomery v dohľadnej dobe výrazne zmenia, ale nikto by sa nemal nechať iritovať akýmikoľvek presnými „termínmi”. Naša budúcnosť nie je závislá na nejakom vopred určenom cestovnom poriadku, je otvorená v tom zmysle, že ju môžeme ovplyvňovať našim rozhodovaním.
Presné vedenie o budúcich udalostiach patrí medzi veľké nesplniteľné priania ľudstva. Možno za nimi stojí potreba bezpečia, alebo nevedomé hľadanie silného podnetu k inému spôsobu života, ako doteraz. Často sa ale práve s výhľadom na údajné budúce dianie zabúda na prítomnosť. A práve naše súčasné konanie je tým, čo rozhodujúcim spôsobom vytvára budúcnosť. Bolo by tragickým omylom predpokladať, že všetko je už vopred určené. Tak tomu nie je. Nech už jednotliví ľudia vo svojich víziách budúcnosti vytušia čokoľvek, vždy to bude len niekoľko uzlov z veľkého koberca osudu, ktorý si ľudstvo svojimi rozhodnutiami tká. Čo z nich sa nakoniec stane pozemskou realitou a kedy, zostáva neisté. Len jednu istotu nám budúcnosť ponúka: že sa nevyhneme spätnému pôsobeniu (následkom) svojich činov! Kedy, ako a v akej forme sa uskutoční a čo nás v ďalšom slede stretne, o tom môžeme vedome rozhodovať svojím aktívnym myslením a konaním, zameraným na prítomnosť.
. Ďalšie publikácie z nášho vydavateľstva k tejto téme:
Herbert Vollmann: „Náboženské otázky v novom svetle“ (2. zväzok súborného vydania)
Ďalšie články témy “Svetové dianie a vedenie o stvorení”
Akými zákonitosťami sa riadi stvorenie? |