Audio obrázok
Werner Huemer: 100 odpovedí na životné otázky

Akú hodnotu má presvedčenie?

Otázka:

Vo svojich úvahách sa často zaoberám pojmom „presvedčenie”. V príručke o astrológii som si raz prečítal: „Presvedčenie? To je to najhoršie! Presvedčenie znamená pre-svedčenie, teda že váš život je plodom cudzej ideológie.” Podľa tohto názoru by potom „byť presvedčený” znamenalo, že som pod cudzím vplyvom, vedený cudzími názormi, posadnutý cudzou ideológiou, predstavou. Ak človek teda odmieta byť tým, čím byť má (a čo je viditeľné v horoskope), potom potrebuje ako kompenzáciu “pre-svedčenie“, teda niečo cudzie, čo vytvára jeho život. Preto je v novom veku napríklad aj toľko siekt a strán, ktoré sú plné pre-svedčených ľudí. Teraz sa ale aj v Posolstve Grálu, už v jeho úvode píše o význame presvedčenia, že človek má dospieť od viery k presvedčeniu. Akú hodnotu má teda v skutočnosti presvedčenie?

Odpoveď:

Presvedčenie v zmysle Posolstva Grálu znamená presný opak termínov „pod cudzím vplyvom”, “vedený cudzími názormi” alebo „posadnutý cudzou ideológiou“. V doslovnom význame presvedčenie znamená „podať o niečom svedectvo“. „Svedčiť” však môže len ten, kto sám niečo prežil (a nie len o tom počul od druhých). Preto Posolstvo Grálu každého človeka vyzýva na vlastnú duchovnú čulosť a hovorí už v úvode: „Len ten, kto sa sám pohybuje, môže duchovne napredovať. Hlupák, ktorý k tomu používa cudzie pomôcky vo forme hotových názorov, ide svojou cestou len ako o barlách…”

Základom pre tento vlastný pohyb môžu byť iba schopnosti, u každého človeka inak rozvinuté. Aj to sa jasne hovorí v úvode Posolstva Grálu. Iba touto cestou možno dôjsť od „viery“, teda od nekritického považovania za pravdu, ku skutočnému presvedčeniu, teda k poznaniu na základe vlastnej skúsenosti.
Samozrejme, existuje aj nesprávny druh presvedčenia, ktorý stojí v ceste vlastnému zdravému vývoju a vedie do sféry cudzieho vplyvu, pretože jednoducho preberá cudzie myšlienky. Tu však v skutočnosti nejde o presvedčenie, ale napríklad v náboženských spoločenstvách o náboženskú horlivosť, možno dokonca o fanatizmus. Možno povedať, že takíto ľudia boli „pre-svedčení“ v tom zmysle, že ich vlastná schopnosť svedectva, resp. úsudku bola pre-krytá, pre-možená. Toto poňatie sa potom zhoduje s tým, čo sa píše vo Vami spomínanej astrologickej príručke.

Tento určite častý, chybný vývoj by však nemal viesť k mylnej predstave o pojme, ktorý je sám o sebe jasne zrozumiteľný. Byť svedkom, podať o niečom svedectvo môže len ten, kto získal istotu z vlastného prežitia. Len taký človek dospeje od viery k presvedčeniu.

 

  • Pozn. redakcie:
  • v diele VO SVETLE PRAVDY – POSOLSTVO GRÁLU je téma „viera a presvedčenie“ zahrnutá do viacerých prednášok (napr. Viera, Blúdenie, atď.).
Untitled Document