Osobnosti 

   Herbert Vollmann                  

Okruhy tém

   Médiá - video - nové             
   Médiá - audio - nové            
   Svetonázor a náboženstvo  
   Zdravie a medicína              
   Veda a reč prírody               
   Výchova a vzdelanie            
   Umenie a kultúra                  
   Človek a svet                        
   Duch a duša                         
   Osud a reinkarnácia             
   Smrť a druhý breh                 
   Spoločnosť                            

 Centrum Sveta Grálu 

   Základné informácie             
   Kalendár podujatí                  
   Kde nás nájdete                    
   Fotogaléria                            

 Fórum 

   Prednášky                           
   Príspevky čitateľov              
   Rozšírená listáreň               
   Svet Grálu a médiá             
   Napíšte nám                         

 Servis 

   2 % z dane                            
   Impressum                           
   Kontakt na redakciu             
   Mapa stránok                       

  TÉMA:    Zdravie a medicína

 
Prítomnosť sa stresu vysmeje
Autor: Claus Georg Tornai

Pre stresovaného človeka je v danom okamihu dôležitejšia budúcnosť ako súčasnosť. Jeho myšlienky – sprevádzané strachom, že všetko nestihne včas – krúžia okolo budúceho prežitku, ktorý má dosiahnuť. Človek sa tak nezaoberá naplno tým, čo práve robí. V prírode alebo aj pri jednoduchých remeselných činnostiach je spravidla jednoduchšie zotrvať v prítomnosti, pretože pri nich človek potrebuje málo myšlienkových konštrukcií. Jednoducho vidí, čo treba urobiť, a urobí to.

Stres z preťaženia pociťovaný pri časovej tiesni a nepríjemnej záťaži ide ruka v ruke predovšetkým so strachom, že nebudeme môcť vyhovieť vlastným či vonkajším požiadavkám. Stres sa dá definovať ako strach, že na úlohy, ktoré sme si vytýčili sami, alebo nám ich zadali iní, časovo alebo obsahovo nestačíme. Bojíme sa, že naše problémy momentálne nemajú riešenie. Taká obava sa vystupňuje až do myšlienky: „To nezvládnem!“

Typický spôsob uvažovania pri strese je:
- „Musím to vybaviť bezpodmienečne ešte dnes!“
- „Nesmiem urobiť chybu, všetko musí byť stopercentné!“
- „Musím sa zavďačiť, predsa nemôžem povedať ‚nie’!

Pre stresovaného človeka je v danom okamihu dôležitejšia budúcnosť ako súčasnosť. Jeho myšlienky – sprevádzané strachom, že všetko nestihne včas – krúžia okolo budúceho prežitku, ktorý má dosiahnuť. Človek sa tak nezaoberá naplno tým, čo práve robí. V prírode alebo aj pri jednoduchých remeselných činnostiach je spravidla jednoduchšie zotrvať v prítomnosti, pretože pri nich človek potrebuje málo myšlienkových konštrukcií. Jednoducho vidí, čo treba urobiť, a urobí to.

Ak sa teda chcem ubrániť negatívnemu stresu, je dôležité zostať duchom v prítomnosti. To je prirodzene ťažšie v návale intelektuálnych činností a doliehajúcich termínov. Situáciu sťažuje aj prítomnosť ľudí, ktorí sami pokoj nevyžarujú. Možné to však bezpochyby je.

Využite svoj čas!

Po prvé, treba preskúmať či sú naplánované činnosti skutočne dôležité a naliehavé. Tie potom v zodpovedajúcom poradí vykonať tak, aby nevznikol chaos. Tento postup je užitočný hlavne pre tých, čo majú sklon veci stále odsúvať. Upratanie a odstránenie nepotrebných vecí môže totiž pozitívne ovplyvniť duševnú rovnováhu.

Časovú tieseň zmierňujú aj prestávky alebo rituály, vedome pomalá práca, vedomá kontrola dýchania či iné relaxačné techniky. Pomôcť môže i rozprávanie o stresovej situácii. Poďme však o niekoľko krokov ďalej: časová tieseň na človeka nedoľahne, ak si dopraje viac pokoja, vráti sa k jednoduchosti, obmedzí premrštené nároky a počúvne vlastné potreby. Keď zameriame svoje myšlienky len na jedinú vec alebo činnosť, zrazu ide všetko akoby samé od seba, hoci hodiny letia.

Prítomnosť je totiž nadčasová. V prítomnosti je totiž vždy teraz. Aj keď sa to, čo nás čaká spočiatku nezdá zaujímavé, pomôže nám vedome zamerať svoju pozornosť. S trochou cviku nám to pôjde stále ľahšie a bude pre nás jednoduchšie žiť v prítomnosti a prijať čokoľvek. Odmietanie vedie automaticky od prítomnosti k nespokojnosti.

Anglické úslovie „love it, change it or leave it“ – teda „miluj to, zmeň to alebo nechaj to“ ponúka jednoduchý návod ako riešiť zaťažkávajúce situácie. Nabáda k aktívnym, vedomým rozhodnutiam, ktoré prirodzene bránia pasívnemu utrpeniu pod stresom.

Citová rovina života

Rozhodujúcim krokom pre stresom sužovaného človeka je hlavne zmena jeho vnútorného postoja. K tomu patrí znovu si odpovedať na otázky týkajúce sa vnútornej podstaty človeka, jeho ducha: Čo je pre mňa v živote skutočne dôležité? Aké úlohy mi Stvoriteľ vložil do života?

Na zdanlivo dôležité úlohy, ktorými nás zahlcuje náš vlastný rozum ako napríklad prehnaný perfekcionizmus, je lepšie reagovať s pokojom. Vedome usmerňujme svoj život k harmónii.

Pokoj a vnútornú rovnováhu dosiahneme, keď budeme kultivovať citové roviny života. Tie nám pomôžu opäť sa spojiť s našou duchovnou vlasťou. Toto spojenie je najlepšou ochranou nielen pred škodlivým stresom, ale i pred ostatnými duševnými otrasmi.
 

 

(viac vo Svete Grálu č.27/2011)

Ak vás v článku niečo zvlášť zaujalo, alebo máte v tejto oblasti osobnú skúsenosť, napíšte nám.

  Vytlačiť článok     Poslať odkaz mailom   Zdieľaj článok

Rýchle hľadanie

Kliknite na...

Svet Grálu TV na Youtube

Časopis Svet Grálu
na Facebooku

Kalendár podujatí

Prednášky pre verejnosť
Ponuka podujatí organizovaných 
Neziskovou org. Svet Grálu
a  Nadáciou Posolstva Grálu
v roku 2017
   novinka!

Editoriál

Vážení čitatelia!
V živote sme neočakávane posta- vení pred otázky, ktoré nás, zdá sa, zastihnú vždy nepripravených. Sme postavení pred riešenie ne- predpokladaných, a často aj neže- laných situácií.
Mám známu, ktorá ako sedemnásť- ročná mala autonehodu. Zrazil ju motocykel. Pre dospievajúce dievča to bol šok, s ktorým sa dlho nevedela vysporiadať. Vyvstali otázky. Prečo ja?       Viac...

Knižná ponuka

Abd-ru-shin
Vo svetle Pravdy

Posolstvo Grálu


Tu v predaji

--- A K C I A ---

Kolekcia štyroch DVD!
17,80 € (536,24 Sk)

Pri kúpe celej DVD edície
získate štyri DVD za výhodnú cenu.

Akciová ponuka DVD obsahuje:
DVD Smrť a druhý breh
DVD Strach a depresia
DVD Umrieť dôstojne
DVD Osud a reinkarnácia