Osobnosti 

   Herbert Vollmann                  

Okruhy tém

   Médiá - video - nové             
   Médiá - audio - nové            
   Svetonázor a náboženstvo  
   Zdravie a medicína              
   Veda a reč prírody               
   Výchova a vzdelanie            
   Umenie a kultúra                  
   Človek a svet                        
   Duch a duša                         
   Osud a reinkarnácia             
   Smrť a druhý breh                 
   Spoločnosť                            

 Centrum Sveta Grálu 

   Základné informácie             
   Kalendár podujatí                  
   Kde nás nájdete                    
   Fotogaléria                            

 Fórum 

   Prednášky                           
   Príspevky čitateľov              
   Rozšírená listáreň               
   Svet Grálu a médiá             
   Napíšte nám                         

 Servis 

   2 % z dane                            
   Impressum                           
   Kontakt na redakciu             
   Mapa stránok                       

  TÉMA:    Veda a reč prírody

 
Gnómovia a elfovia Islandu - skrytý národ
Autor: Christopher Vasey

Island je známy vďaka jedinečnej kráse svojej krajiny – a tiež tým, že si jeho obyvatelia zachovali živý vzťah k prírodným bytostiam. Presvedčenie o existencii sveta gnómov a elfov vedie dodnes k zvláštnej forme spolupráce: Islanďania sa vyhýbajú stavbám domov alebo ciest na určitých miestach, ktoré patria „skrytému národu“.


O podivuhodnej spolupráci medzi prírodou a človekom.

Rozprávky a legendy, ktoré pojednávajú o gnómoch, elfoch a iných prírodných bytostiach, nájdeme všade na svete. Ale nikde inde na svete, iba tu na Islande berú tieto bytosti ako realitu, s ktorou je nutné počítať. Podľa jednej štúdie uvádza 5 % Islanďanov, že také bytosti videli a 55 % je presvedčených o ich existencii, alebo ju prinajmenšom považujú za vysoko pravdepodobnú.

A skutočne: keď sa spýtate Islanďanov na prírodné bytosti, vypočujete si určite mnoho príbehov, ktoré sa stali ich príbuzným alebo známym: babička si spomína na elfov, ktorých videla poletovať v kvetinách; malé dievčatko sa pýta svojho otca, ktože sú tí mužíčkovia, ktorí sa tak činia všade po ich záhrade; mladík, ktorý sa ocitol kvôli ťažkej infekčnej chorobe na pokraji smrti, si spomína na „skupinu doktorov“, ktorí ho v noci navštívili, aby mu pomohli – tajomných lekárov, ktorých v nemocnici nikto nevidel.

Tieto bytosti, pre priemerného človeka neviditeľné, označujú Islanďania ako „skrytý národ“ a vychádzajú z toho, že sa starajú o prírodu, no diskrétnym spôsobom zasahujú i do života ľudí, či už v bytoch, záhradách alebo v stajniach. Podľa Islanďanov tento „skrytý národ“ tvoria rôzne bytosti, z ktorých najdôležitejší sú elfovia, trpaslíci, rusalky a škriatkovia.

Pritom nejde len o pevne zakorenenú vieru. V presvedčení, že prírodné bytosti skutočne existujú, im Islanďania ponechávajú aj ich životný priestor, ktorý by mal zostať nedotknutý. Preto objavíte tu a tam cesty, ktoré tvoria nečakané zákruty, menia náhle svoj smer alebo počet jazdných pruhov, aj keď na to nie sú nejaké „reálne“ dôvody. Dôvod je častokrát prostý: pri stavbe cesty sa bral ohľad na skalný blok alebo na kopec, ktorý obýva elf alebo gnóm.

Napríklad cesta, ktorá vedie k úpätiu horského masívu Kerlingarfjöll v centre Islandu, robí tesne pred parkoviskom nečakanú okľuku okolo neveľkého brala. Za normálnych okolností by bola takáto prekážka presunutá alebo odstrelená – tu však došli technici k záveru, že to neurobia. Skala bola totiž obývaná škriatkom. Alebo: jedna cesta, vedúca z hlavného mesta Reykjavík na predmestie, sa náhle zužuje z dvoch pruhov na jeden.

Aby sa vyhla tesnej blízkosti skalnatého kopca, v ktorom žijú elfovia, bola cesta v tomto mieste zúžená.

Reagujú prírodné bytosti rovnako ako ľudia?

Kto sa trochu zaoberá prírodnými bytosťami asi vie, že si ich život a činnosť nemáme predstavovať príliš poľudštene. Prírodné bytosti nie sú žiadni ľudskí duchovia. Sú iného, bytostného druhu, a majú preto aj odlišné schopnosti. Veľký rozdiel spočíva v schopnosti vôle: človek má slobodnú vôľu; môže preto robiť rozhodnutia, ktoré idú často proti tvorivému pôsobeniu prírodných zákonov, proti tomu, čo je vždy dobré a spravodlivé, logické a múdre.

Prírodné bytosti naproti tomu túto schopnosť slobodného rozhodovania nemajú, vždy konajú v súlade s prírodnými zákonmi. Ich vôľa a pôsobenie vyžaduje a podporuje výlučne vývoj v prírode a nechce presadzovať osobné potreby a požiadavky.

Každý druh zo skrytého národa má pritom svoju oblasť pôsobenia: pre elfov sú to kvety a rastliny, pre gnómov kamene a skaly, pre rusalky je to voda, atď. Prírodné bytosti však nie sú, ako uvádzajú viaceré správy, pevne viazané na svoje obydlia.

Prírodné bytosti svojím spôsobom podporujú všetky procesy rastu a premeny, ktoré sa v prírode odohrávajú. Tvoria a udržiavajú to, čo my pozorujeme ako prírodnú charakteristiku nejakej krajiny, všetky lúky, lesy, skaly, kopce a potoky. Všetko v prírode je múdro organizované a budované – v každej oblasti; nič nie je dielom náhody. Rozmanité prvky krajiny, skaly a kopce, sú obzvlášť dôležité na dosiahnutie celkovej energetickej rovnováhy.

Keď sú tieto významné miesta ohrozené ľuďmi, reagujú prírodné bytosti v rámci svojich možností – varovaním, alebo tak, že pôsobia proti uskutočneniu zámeru. Ľudská práca v prírode sa darí tým viac, čím lepší je vedomý alebo i nevedomý kontakt s prírodnými bytosťami.

Prečo práve na ISLANDE?

Keď berieme do úvahy všetky tieto skutočnosti, napadá nás otázka, prečo – z globálneho pohľadu – reagujú prírodné bytosti na také nevýznamné miestne udalosti často tak energicky a na skutočne rozhodujúce zaťažovanie životného prostredia, ako je znečištenie mora alebo ničenie dažďových lesov, zdanlivo vôbec. Ale áno, je to iba zdanie! Oni reagujú a varujú, ako opakovane zdôrazňujú ľudia, ktorí sú so skrytým národom v kontakte.

Ale keď zostávajú tieto varovania bez povšimnutia, pretože väčšina dnešných ľudí stratila živú vieru v prírodné bytosti, potom je akákoľvek forma spolupráce nemožná – s výnimkou miest, kde ešte určitá otvorenosť existuje, a to je práve na Islande.

Tu sú ľudia voči skrytému národu takí otvorení zrejme preto, že mimoriadne prírodné podmienky, ktoré túto krajinu utvárajú, ich naučili obozretnosti.
 

(viac vo Svete Grálu č.26/2011 )

Ak vás v článku niečo zvlášť zaujalo, alebo máte v tejto oblasti osobnú skúsenosť, napíšte nám.

  Vytlačiť článok     Poslať odkaz mailom   Zdieľaj článok

Rýchle hľadanie

Kliknite na...

Svet Grálu TV na Youtube

Časopis Svet Grálu
na Facebooku

Kalendár podujatí

Prednášky pre verejnosť
Ponuka podujatí organizovaných 
Neziskovou org. Svet Grálu
a  Nadáciou Posolstva Grálu
v roku 2017
   novinka!

Editoriál

Vážení čitatelia!
V živote sme neočakávane posta- vení pred otázky, ktoré nás, zdá sa, zastihnú vždy nepripravených. Sme postavení pred riešenie ne- predpokladaných, a často aj neže- laných situácií.
Mám známu, ktorá ako sedemnásť- ročná mala autonehodu. Zrazil ju motocykel. Pre dospievajúce dievča to bol šok, s ktorým sa dlho nevedela vysporiadať. Vyvstali otázky. Prečo ja?       Viac...

Knižná ponuka

Abd-ru-shin
Vo svetle Pravdy

Posolstvo Grálu


Tu v predaji

--- A K C I A ---

Kolekcia štyroch DVD!
17,80 € (536,24 Sk)

Pri kúpe celej DVD edície
získate štyri DVD za výhodnú cenu.

Akciová ponuka DVD obsahuje:
DVD Smrť a druhý breh
DVD Strach a depresia
DVD Umrieť dôstojne
DVD Osud a reinkarnácia