Osobnosti 

   Herbert Vollmann                  

Okruhy tém

   Médiá - video - nové             
   Médiá - audio - nové            
   Svetonázor a náboženstvo  
   Zdravie a medicína              
   Veda a reč prírody               
   Výchova a vzdelanie            
   Umenie a kultúra                  
   Človek a svet                        
   Duch a duša                         
   Osud a reinkarnácia             
   Smrť a druhý breh                 
   Spoločnosť                            

 Centrum Sveta Grálu 

   Základné informácie             
   Kalendár podujatí                  
   Kde nás nájdete                    
   Fotogaléria                            

 Fórum 

   Prednášky                           
   Príspevky čitateľov              
   Rozšírená listáreň               
   Svet Grálu a médiá             
   Napíšte nám                         

 Servis 

   2 % z dane                            
   Impressum                           
   Kontakt na redakciu             
   Mapa stránok                       

  TÉMA:    Spoločnosť

 
Prečo miznú včely?
Autor: Anna Štefková
Odborníci aj informovaná verejnosť temer na celom svete vyjadrujú značné znepokojenie nad skutočnosťou, že včely miznú. V Severnej Amerike zmizli v roku 2006 milióny včiel – prestali sa starať o plod, opustili svoje úle, prosto zmizli. Na západnom pobreží tak v rokoch 2006/2007 skolabovalo skoro 60 % včelstiev, na východnom pobreží a v Texase viac než 70 %. V celej zemi tak zmizlo v priemere 25 % včiel. V Amerike je dnes 80–90 % ovocných stromov opeľovaných včelstvami, privážanými do sadov v čase kvitnutia.


Hlavným prínosom včiel je opeľovanie

Označenie včela medonosná (Apismellifera L.) alebo správnejšie Apis mellifica L.,čo znamenávčela vyrábajúca med“, pretože včely zbierajú a nosia do úľa nektár a medovicu, nie hotový med, je však vzhľadom na dôležitosť postavenia včiel v prírode trocha zavádzajúci. Med a ostatné produkty včiel sú tak trocha nadstavbou; hlavná úloha a prínos týchto malých, usilovných (a bodavých) živočíchov spočíva v opeľovaní kvitnúcich rastlín.

Dnes má táto skupina rastlín najviac druhov. Značná časť kvitnúcich rastlín, nielen okrasné, ale i veľa úžitkových rastlín, je odkázaných na opeľovanie hmyzom. Bez opelenia tak nemôže väčšina ovocných druhov a zeleniny prinášať plody, ktoré sú súčasťou potravy ľudí. Už jediný úľ postavený do lánu poľa s kvitnúcou repkou zvýši výnos v priemere o 10 %, teda asi o 400 kg na hektár! U mnohých druhov ovocia, ktoré sú takmer výlučne závislé od opeľovania hmyzom, je neoceniteľná práca včiel ešte výraznejšia.

Včely miznú bez stopy

Niet sa čo čudovať, že odborníci aj informovaná verejnosť temer na celom svete vyjadrujú značné znepokojenie nad skutočnosťou, že včely miznú. V Severnej Amerike zmizli v roku 2006 milióny včiel – prestali sa starať o plod, opustili svoje úle, prosto zmizli.

Na západnom pobreží tak v rokoch 2006/2007 skolabovalo skoro 60 % včelstiev, na východnom pobreží a v Texase viac než 70 %. V celej zemi tak zmizlo v priemere 25 % včiel. V Amerike je dnes 80–90 % ovocných stromov opeľovaných včelstvami, privážanými do sadov v čase kvitnutia.

Alternatíva k opeľovaniu včelami v podstate neexistuje – pokiaľ neberieme do úvahy trebárs umelý vietor, ktorý by peľ prenášal. Pokles počtu včiel nie je však obmedzený iba na Ameriku. V niektorých krajinách EÚ poklesol počet včelstiev až o 50 %. V Slovinsku napríklad klesol počet včelstiev v zimnom období 2007/2008 o 30 %, v Českej republike o štvrtinu. V lete 2008 zahynulo v južnom Nemecku 11 500 včelstiev, to je 500 miliónov včiel!  Na záchranu európskych včelstiev, ktoré sú ohrozované klimatickými zmenami, pesticídmi a novými nákazami, vyzval aj Európsky parlament. Podľa neho sú tri štvrtiny potravinovej produkcie v Únii závislé od včiel a opeľovaním sú podmienené štyri z piatich druhov zeleniny vypestovanej v Európe.

Za poklesom počtu včiel stojí o. i. výrazný pokles peľu a nektáru. Tento úbytok je spôsobený využívaním ošetrených semien a extenzívnym poľnohospodárstvom, keď sa na veľkých plochách pestuje iba jedna plodina. Kvôli tomu sa včelám zle hľadá dostatok nektáru, ktorý predstavuje základ ich stravy. Znížený príjem tohto zdroja potravy potom oslabuje imunitný systém včiel.

Ďalšie nebezpečenstvo predstavujú pesticídy, obzvlášť nervový jed chlothianidin, ktorý sa používa na morenie semien, nedostatok genetickej rozmanitosti rastlín a klimatické zmeny. Podozrenie vyvoláva i geneticky zmenená kukurica. Mnoho európskych včelárov dáva hlavnú vinu systémovým pesticídom novej generácie, Španieli Nosema ceranae.

Výskumníci naopak za najväčšieho vinníka miznutia včiel označujú roztoča Varroa destructor. Niektorí včelári v Únii prichádzajú každú zimu o niekoľko desiatok včelstiev. Výskumom príčin masívnych úhynov včiel sa zaoberá projekt nazvaný COLOSS, ktorý si kladie za cieľ fenomén úhynu objasniť a potom navrhnúť prostriedky na prevenciu. Do projektu je zapojených 130 výskumníkov z celého sveta, vrátane špecialistov z Českej republiky. Minuloročný kongres Apimondie vo francúzskom meste Montpellier bol príležitosťou na diskusiu o dosiahnutých výsledkoch práce.

Výskumníci sú presvedčení, že úhyn nie je spôsobený len jedinou príčinou, jednotlivé faktory však môžu pôsobiť súčasne, a tak dochádza k vzájomným interakciám negatívnych vplyvov. Podľa názoru mnohých odborníkov si národné vlády ani Európska únia ešte stále závažnosť miznutia hmyzích opeľovačov plne neuvedomujú.Z časopisu SG 31/2012 (“Navigácia u zvierat“):

Alberovi Einsteinovi sa pripisuje výrok: „Keď vymrú včely, vymrie aj človek.“ Včely zaujímajú význačnú funkciu v celkovom systéme prírody. Je niečo, čo sa môžeme naučiť od orientačnej schopnosti včiel?

Orientačný zmysel je pre včely životne dôležitý. Mníchovský vedec Karl von Frisch (1886 –1982), ktorý rozlúštil systém prenosu informácií u včiel, za čo v roku 1973 získal Nobelovu cenu, zistil, že včely sa orientujú podľa polarizovaného svetla a podľa okolia. Sú schopné si vštepiť abstraktné geometrické tvary krajiny.

Zastávam názor, že človek by mal využívať rovnakú metódu orientácie, aby jeho orientačný zmysel ešte viac nezakrpatel. Existujú ale i ďalšie lekcie, ktoré sa môžeme od včiel naučiť. Vo včeľom spoločenstve, v ktorom žije okolo 50 000 včiel na minimálnom priestore, panuje poriadok, čistota a deľba práce.

Kráľovná nevládne, neexistuje žiadny centrálny orgán, ktorý by udeľoval príkazy a kontroloval. Včely majú schopnosť koordinovať prácu tisícov družiek bez centrálnej autority. Ovládajú mechanizmy trhového hospodárstva so sociálnymi prvkami v ideálnej forme. Vládne u nich priateľská súťaživosť, ktorá sa odohráva na tanečnej ploche. Zberačky nektáru s nadšením tancujú, keď objavia hojné pole s potravou. To pobáda nezamestnané včely na spoluprácu, bez nejakého zvláštneho nátlaku. V časoch núdze si chystajú zásoby.

Včely sú schopné prispôsobiť sa rôznym okolnostiam v priestore i v čase, ktoré sa často menia z hodiny na hodinu. Neexistujú u nich javy ako závisť, egoizmus, žiarlivosť alebo uprednostňovanie za vykonanú službu. (Tobias Kunst )

Pri úhyne včiel zďaleka totiž nejde len o samotných včelárov, ktorým v určitých prípadoch hrozí aj krach. Ide o zachovanie prírody, jej rozmanitosti, ale aj o poľnohospodárske činnosti v tej podobe, ako ich poznáme. Ide o opeľovanie, ktoré je nevyhnutné na to, aby nám v Európe narástla tretina potravín, ktoré spotrebovávame – predovšetkým ovocia a zeleniny.
 
(viac vo Svete Grálu č.24/2010)

Ak vás v článku niečo zvlášť zaujalo, alebo máte v tejto oblasti osobnú skúsenosť, napíšte nám.

  Vytlačiť článok     Poslať odkaz mailom   Zdieľaj článok

Rýchle hľadanie

Kliknite na...

Svet Grálu TV na Youtube

Časopis Svet Grálu
na Facebooku

Kalendár podujatí

Prednášky pre verejnosť
Ponuka podujatí organizovaných 
Neziskovou org. Svet Grálu
a  Nadáciou Posolstva Grálu
v roku 2017
   novinka!

Editoriál

Vážení čitatelia!
V živote sme neočakávane posta- vení pred otázky, ktoré nás, zdá sa, zastihnú vždy nepripravených. Sme postavení pred riešenie ne- predpokladaných, a často aj neže- laných situácií.
Mám známu, ktorá ako sedemnásť- ročná mala autonehodu. Zrazil ju motocykel. Pre dospievajúce dievča to bol šok, s ktorým sa dlho nevedela vysporiadať. Vyvstali otázky. Prečo ja?       Viac...

Knižná ponuka

Abd-ru-shin
Vo svetle Pravdy

Posolstvo Grálu


Tu v predaji

--- A K C I A ---

Kolekcia štyroch DVD!
17,80 € (536,24 Sk)

Pri kúpe celej DVD edície
získate štyri DVD za výhodnú cenu.

Akciová ponuka DVD obsahuje:
DVD Smrť a druhý breh
DVD Strach a depresia
DVD Umrieť dôstojne
DVD Osud a reinkarnácia