Osobnosti 

   Herbert Vollmann                  

Okruhy tém

   Médiá - video - nové             
   Médiá - audio - nové            
   Svetonázor a náboženstvo  
   Zdravie a medicína              
   Veda a reč prírody               
   Výchova a vzdelanie            
   Umenie a kultúra                  
   Človek a svet                        
   Duch a duša                         
   Osud a reinkarnácia             
   Smrť a druhý breh                 
   Spoločnosť                            

 Centrum Sveta Grálu 

   Základné informácie             
   Kalendár podujatí                  
   Kde nás nájdete                    
   Fotogaléria                            

 Fórum 

   Prednášky                           
   Príspevky čitateľov              
   Rozšírená listáreň               
   Svet Grálu a médiá             
   Napíšte nám                         

 Servis 

   2 % z dane                            
   Impressum                           
   Kontakt na redakciu             
   Mapa stránok                       

  TÉMA:    Spoločnosť

 
Počasie z ľudskej ruky
Autor: Reinhardt Wurzel
Vedci v mnohých krajinách pracujú na tom, aby dokázali cielene ovplyvniť počasie. Manipulácia s počasím je však grotesknou hrou obrátenou proti prírode. Túžba ľudí ovplyvniť počasie vo svoj prospech je stará – a už dávno to nie je len obyčajné želanie. Metóda „očkovania mrakov“, ktorou je možné ovplyvniť zrážky, sa dnes využíva zhruba v tridsiatich štátoch sveta. Otázkou sú však možné dôsledky týchto operácií.


Nálety proti krupobitiu

V poľnohospodárskych oblastiach s častým výskytom krupobitia, ako je napríklad Bavorsko, sa očkovaním mrakov chráni úroda pred zničením alebo poškodením krúpami. V Rosenheime v podhorí Álp je letové stredisko, kde piloti vzlietajú priemerne dvadsaťpäťkrát za sezónu, aby nebezpečné mraky naočkovali chemikáliami – najčastejšie jodidom strieborným.

Pri tomto ošetrení sa do mrakov vstrekujú dodatočné zárodky, na ktorých sa usadzuje ľadová voda. Tým sa vytvorí namiesto krúp, veľkých niekedy ako tenisové loptičky, mnoho malých zrniečok, ktoré sa cestou k zemi rýchlejšie roztavia a namiesto krupobitia potom len prší.

Na okraji búrky musí pilot vyhľadať vzostupný prúd a potom, v správnom okamihu, lietadlo vypustí do mrakov bilióny čiastočiek jodidu strieborného, aby tak hmota dodaných kondenzačných zárodkov zasa raz zabránila nebezpečnému krupobitiu. Podľa vykonaných štúdií zostávajú po takomto zásahu v pôde len minimálne, neškodné stopy striebra a jódu.

Roztok jodidu strieborného sa používa aj v prípade, keď je potrebné na určitom území vyvolať zrážky kvôli suchu. Napríklad vo Wyomingu na severozápade Spojených štátov padá málo zrážok dokonca aj v zime, pretože krajina leží v dažďovom tieni Skalistých hôr a často trpí suchom. Aj tu existujú spoločnosti, ktoré síce nevedia vyčarovať dažďové mraky, môžu však existujúce kopovité mraky „postrčiť“, aby z nich začalo pršať. Použijú opäť jodid strieborný, ktorý sa umelo vytvoreným teplým vznosným prúdom transportuje do mrakov.

Dlhoročné výskumy potvrdili, že jodid strieborný je účinným prostriedkom proti krupobitiu a že „lietajúci tvorcovia počasia“ konajú záslužnú prácu. Napriek tomu kritika manipulácie s počasím neutícha. Mnohí poľnohospodári sú totiž presvedčení, že očkovanie mrakov znižuje celkové množstvo zrážok – a tak sa na dážď, ktorý pole toľko potrebuje, až príliš často čaká márne.

Keď počasie robí armáda

Ovplyvňovať počasie podľa potreby nebolo dávnym snom len vedcov a výskumníkov, ale aj vojakov. Už v roku 1940 spoznal jeden z vtedajších vysokých dôstojníkov letectva Spojených štátov, George C. Kenney, že štát, ktorý ako prvý bude môcť kontrolovať cesty vzduchových más a naučí sa určiť miesto a čas zrážok, ovládne zemeguľu.

V roku 1996 prezentovali USA štúdiu o počasí, rozoberajúcu koncepty, technológie a schopnosti, ktoré Spojené štáty potrebujú, aby si aj v budúcnosti udržali dominantnú moc vo vzdušnom priestore a vo vesmíre. Scenáre popisujú ochromenie zásobovania pitnou vodou umelo vyvolaným suchom, výrobu alebo odstránenie hmly a mrakov podľa potreby, vyvolanie záplav, ktoré zabránia zásobovaniu nepriateľských vojsk, cielenú produkciu umelých búrok a kontrolu vrstiev atmosféry, aby mohol byť riadený alebo naopak sabotovaný radar aj komunikácie cez satelity.

Aj na takýchto projektoch sa teda pracuje. Že by týmito aktivitami v postihnutých oblastiach mohlo trpieť aj civilné obyvateľstvo? To sa jednoducho zahrnie do vedľajších škôd. Ľudstvo vykonáva s počasím a vôbec s klímou našej Zeme experimenty, nad ktorými stráca kontrolu a ktorých dôsledky často nedokáže ani odhadnúť.

Tieto pokusy môžu pritom mať dramatický vplyv na životné podmienky budúcich generácií. Odklon od prírody, naša nemilosrdná túžba po moci a zisku, ktorá sa nezastaví pred rastlinami ani zvieratami, pred prírodnými zdrojmi ani pred ľuďmi, je však bludnou cestou.

Dobrý vzťah k počasiu budeme mať len vtedy, keď naše úmysly, naše ciele i očakávania budú v súlade s prírodou.
 
(viac vo Svete Grálu č.33/2012)

Ak vás v článku niečo zvlášť zaujalo, alebo máte v tejto oblasti osobnú skúsenosť, napíšte nám.

  Vytlačiť článok     Poslať odkaz mailom   Zdieľaj článok

Rýchle hľadanie

Kliknite na...

Svet Grálu TV na Youtube

Časopis Svet Grálu
na Facebooku

Kalendár podujatí

Prednášky pre verejnosť
Ponuka podujatí organizovaných 
Neziskovou org. Svet Grálu
a  Nadáciou Posolstva Grálu
v roku 2017
   novinka!

Editoriál

Vážení čitatelia!
V živote sme neočakávane posta- vení pred otázky, ktoré nás, zdá sa, zastihnú vždy nepripravených. Sme postavení pred riešenie ne- predpokladaných, a často aj neže- laných situácií.
Mám známu, ktorá ako sedemnásť- ročná mala autonehodu. Zrazil ju motocykel. Pre dospievajúce dievča to bol šok, s ktorým sa dlho nevedela vysporiadať. Vyvstali otázky. Prečo ja?       Viac...

Knižná ponuka

Abd-ru-shin
Vo svetle Pravdy

Posolstvo Grálu


Tu v predaji

--- A K C I A ---

Kolekcia štyroch DVD!
17,80 € (536,24 Sk)

Pri kúpe celej DVD edície
získate štyri DVD za výhodnú cenu.

Akciová ponuka DVD obsahuje:
DVD Smrť a druhý breh
DVD Strach a depresia
DVD Umrieť dôstojne
DVD Osud a reinkarnácia