Osobnosti 

   Herbert Vollmann                  

Okruhy tém

   Médiá - video - nové             
   Médiá - audio - nové            
   Svetonázor a náboženstvo  
   Zdravie a medicína              
   Veda a reč prírody               
   Výchova a vzdelanie            
   Umenie a kultúra                  
   Človek a svet                        
   Duch a duša                         
   Osud a reinkarnácia             
   Smrť a druhý breh                 
   Spoločnosť                            

 Centrum Sveta Grálu 

   Základné informácie             
   Kalendár podujatí                  
   Kde nás nájdete                    
   Fotogaléria                            

 Fórum 

   Prednášky                           
   Príspevky čitateľov              
   Rozšírená listáreň               
   Svet Grálu a médiá             
   Napíšte nám                         

 Servis 

   2 % z dane                            
   Impressum                           
   Kontakt na redakciu             
   Mapa stránok                       

  TÉMA:    Spoločnosť

 

Gándhí

Autor: Ján SPIŠIAK

Chcel, aby sa národ oslobodil a ožil zvnútra. Usiloval sa o jeho zušľachtenie, o mravný prerod ľudí. Snáď aj toto bol jeden z dôvodov, prečo začal s písaním vlastného životopisu, v ktorom opisuje aj svoje ľudské pochybenia, rovnako ako úsilie ich napraviť.
                                                                   [Celý článok]
Téma:  Spoločnosť


Pokoj v duši

Autor: Andrej CIFRA

Druh myšlienok leta nášho života ovplyvňuje nadchádzajúce životné obdobia jesene a zimy. Leto bez snov o lepšom svete strávené v sebaláske a v hýrivom omámení, oberá jeseň nášho života o inšpiráciu a silu a prináša bez ohľadu na nadobudnutý materiálny blahobyt, zimu prežitú v chladnom a prázdnom obydlí s nedostatkom svetla a tepla v duši.
                                                                   [Celý článok]
Téma:  Spoločnosť


Nemajú ustanovenia islamu predsa len svoj zmysel?

Otázka čitateľa: Zaoberám sa Mohamedovým učením. Nebolo by navzdory všetkým povrchným výhradám skutočným prínosom pre mravnosť, keby sa ženy zahaľovali? Nemali by sme s ohľadom na zdravie naozaj prestať jesť bravčové mäso? A nie je dobré dodržiavať predpísané doby pre modlitby, aby sme udržovali vzťah ku Stvoriteľovi?
                                                                   [Celý článok]
Téma:  Spoločnosť


Dobročinnosť zo ctižiadostivosti

Otázka: Prednáška "Osud" vyvoláva otázku, ako sa vo spätnom pôsobení prejavuje spravodlivosť u ľudí, ktorí poskytujú veľké dary, avšak nie z citu, ale činia dobročinnosť iba z "módy" alebo aby tým získali "vážnosť".
Odpoveď: Dej je možné jasne prehliadnuť. Prebieha presne v súhlase so zákonmi. Okolie každého človeka je presýtené druhom jeho skutočného cítenia, tvorí teda okolo neho rovnorodú jemnohmotnú vrstvu. Sebaklamy sa pri týchto dejoch samy sebou vylučujú ako neschopné života. Ak teda človek v sebe vypestoval skutočne dobré chcenie, je rovnakého druhu i vrstva ho obklopujúca.
                                                                   [Celý článok]
Téma:  Spoločnosť


Bojovník za slobodu, moslim, človek

Pozoruhodný príbeh príkladného života mohamedána v spojení s cudzími kultúrami ukazuje, že ešte pred niekoľkými generáciami bol skutočne možný vývoj, ktorý je dnes nemysliteľný. Bojovník za slobodu Abd-el-Kader bol alžírsky islamský duchovný a národný hrdina, vodca boja proti francúzskej invázii v polovici 19. storočia.
                                                                   [Celý článok]
Téma:  Spoločnosť


Smieme byť v živote šťastní?

Vo vnútri nás je niečo, čo vie byť šťastné. A to niečo, to sme my. Nie naše telo, náš rozum, ale my. Vlastný človek, ľudský duch. Náš duch, to jediné skutočne živé v nás sa hlási o svoje právo, a náš rozum o tom nechce nič vedieť. A tak tu blúdime ako opustené deti v temnom lese a občas narazíme na niekoho, kto takisto hľadá cestu domov. A to je veľké šťastie a posila! Zistenie, že nie sme úplne sami, že sme sa nezbláznili.
                                                                   [Celý článok]
Téma:  Spoločnosť


Konšpirácie - náhradné náboženstvo

Pristátie Američanov na Mesiaci, Hitler žije v gigantickej jaskyni pod Antarktídou, svet ovládajú zo zákulisia ilumináti, sionisti, Rothschildovci a slobodomurári, AIDS pochádza z tajného laboratória americkej vlády, do kondenzačných stôp za lietadlami sú primiešavané tajomné substancie kvôli manipulácií s počasím a s ľuďmi, s UFO udržiavajú vlády tajné kontakty… a Elvis Presley a Bruce Lee dodnes žijú!
                                                                   [Celý článok]
Téma:  Spoločnosť


Od strachu k panike

Útok paniky býva nečakaný, prepadá človeka pri nakupovaní, v škole, cez prestávku, v šatni divadla, na trhovisku. Mnohí postihnutí popisujú tento zážitok ako nezachytiteľný útok, čo nasvedčuje tomu, že ide o fyzickú reakciu na nejaký skrytý jemnohmotný proces. Zaujímavý na tejto skutočnosti je aj fakt, že k útokom paniky vo väčšine prípadov nedochádza vo voľnej prírode, ale v spoločnosti.
                                                                   [Celý článok]
Téma:  Spoločnosť


Je tykanie naozaj tak nevinné?

Niektorí sa k nemu prikláňajú s tvrdením, že je moderné a prispieva k uvoľneniu vzťahov, vedie k zblíženiu a zjednodušuje komunikáciu. Iné názory vyjadrujú naopak opatrnosť a odmietajú všeobecné potykanie ako vážny zásah do medziľudských vzťahov, ktoré sa tým veľmi skomplikujú. Zvlášť v pracovných kolektívoch to môže znamenať aj rozvrat kompetencií, čo máva za následok, že veci, ktoré by sa mali riešiť viaznu alebo sa hádžu do „outu“, pretože s nezdravou povoľnosťou sa toleruje aj klesanie latky zodpovednosti.
                                                                   [Celý článok]
Téma:  Spoločnosť


Tajomstvo temperamentov

Paradoxne, lekárska veda predlžuje ľudský život. No zároveň o to nástojčivejšie si kladieme otázku, ktorou sa dnešná spoločnosť takmer vôbec nezaoberá. Jej zodpovedanie je pritom zásadným poznatkom pre šťastný a zmysluplný posledný úsek života.
Ľudské telo je schránkou, ktorá slúži na dosiahnutie duchovného uvedomenia človeka. V tomto kontexte majú všetky obdobia nášho života svoj hlbší význam. Jeho základné štyri etapy sa líšia: detstvo – slnečný, bezstarostný život, ktorý zodpovedá sangvinickému temperamentu; túžobná zasnenosť a veľké sny chlapčenského či dievčenského dospievania – to je melancholický temperament. Vek dospelosti so svojou inorodosťou zodpovedá cholerickému temperamentu činu, a čas pokojného rozvažovania v starobe je obdobím flegmatického temperamentu.
                                                                   [Celý článok]
Téma:  Spoločnosť


Zalesnenie Sahary ochladí Zem

Nový „prevratný“ nápad na záchranu klímy zalesnením veľkých púští (Sahara, Austrália) by údajne bolo možné znížiť teplotu vzduchu v týchto regiónoch až o osem stupňov Celzia. Navyše lesy môžu takto absorbovať osem miliárd ton uhlíka ročne. Zároveň by vznikali mraky, ktoré by odrážali slnečné žiarenie späť do vesmíru, čo môže ročne priniesť 700 až 1200 milimetrov zrážok.
                                                                   [Celý článok]
Téma:  Spoločnosť


Biblia pre mňa nie je dogmou

Pre mňa nie je Biblia dogmou. Naopak, hovorí k nám v zázračných obrazoch. Aby sme sa k nim však prepracovali, na to máme predsa rozum, ktorý smieme a máme používať. Keď sa na Bibliu pozerám týmto spôsobom, môžem zistiť, že Boh nie preto odpúšťa, lebo Ježiš zomrel. To je napokon skutočnosť, ktorú by mi pravdepodobne potvrdil i každý teológ. Už len táto myšlienka je však pre mnohých ortodoxných kresťanov herézou – teda kacírstvom. Boh bol vždy odpúšťajúcim Bohom. Dokonca i v Starom zákone. To sa predsa môže človek dočítať v Biblii. Ježiš túto odpúšťajúcu lásku sprostredkoval tým, že ňou príkladne žil svoj život. No predstava, že Boh potreboval smrť svojho Syna, aby mohol človeku odpustiť, je nelogická a nepochopiteľná.
                                                                   [Celý článok]
Téma:  Spoločnosť


Prečo miznú včely?

Odborníci aj informovaná verejnosť temer na celom svete vyjadrujú značné znepokojenie nad skutočnosťou, že včely miznú. V Severnej Amerike zmizli v roku 2006 milióny včiel – prestali sa starať o plod, opustili svoje úle, prosto zmizli. Na západnom pobreží tak v rokoch 2006/2007 skolabovalo skoro 60 % včelstiev, na východnom pobreží a v Texase viac než 70 %. V celej zemi tak zmizlo v priemere 25 % včiel. V Amerike je dnes 80–90 % ovocných stromov opeľovaných včelstvami, privážanými do sadov v čase kvitnutia.
                                                                   [Celý článok]
Téma:  Spoločnosť


Počasie z ľudskej ruky

Vedci v mnohých krajinách pracujú na tom, aby dokázali cielene ovplyvniť počasie. Manipulácia s počasím je však grotesknou hrou obrátenou proti prírode. Túžba ľudí ovplyvniť počasie vo svoj prospech je stará – a už dávno to nie je len obyčajné želanie. Metóda „očkovania mrakov“, ktorou je možné ovplyvniť zrážky, sa dnes využíva zhruba v tridsiatich štátoch sveta. Otázkou sú však možné dôsledky týchto operácií.
                                                                   [Celý článok]
Téma:  Spoločnosť


Ukrižovanie Ježiša – je biblická interpretácia pravdivá?

Na mnohých miestach Biblie sa píše o nutnosti smrti Ježiša Krista na kríži, ktorá mala priniesť vykúpenie ľudstva. Napríklad v Liste Kolosanom 1:20 hovorí Pavol: „…aby prostredníctvom neho a v ňom bolo zmierené všetko, čo je, ako na zemi, tak v nebesiach – pretože zmierenie priniesla jeho obeť na kríži.“ Na druhej strane v Posolstve Grálu Abd-ru-shin píše, že Ježišova smrť na kríži nebola vôbec nutnou obeťou, ale vraždou Syna Božieho. Kde je teda pravda?
                                                                   [Celý článok]
Téma:  Spoločnosť


Slováci, akí sme?

O tom, akí sme boli i akí vlastne dnes sme, ale tiež ako sa javíme sebe a ostatným, sme sa zhovárali s významnou osobnosťou nášho spoločenského života s PhDr. MILANOM ZEMKOM CSc., členom Historického ústavu Slovenskej akadémie vied v Bratislave.
                                                                   [Celý článok]
Téma:  Spoločnosť


Syndróm vyhorenia

V dnešnej modernej dobe pribúda čoraz viac prípadov tzv. syndrómu vyhorenia (Burn-out-Syndrom), ktorý sa prejavuje stratou záujmu o prácu, ktorú človek inak vykonával s nadšením a veľkým nasadením. Tento stav je spojený s psychickou i fyzickou vyčerpanosťou. Súvisí predovšetkým s profesiami, ktoré si vyžadujú intenzívny kontakt s ľuďmi.
Dr. Lisbeth Jerichová z Univerzity v Grazi sa vo svojom výskume zaoberala okolnosťami vzniku vyhorenia. Za hlavnú príčinu tohto ochorenia bolo doposiaľ považované enormné pracovné vyťaženie a stres. Dr. Jerichová však túto skutočnosť vo svojich záveroch spochybňuje. Podľa nej je „Burn-out“ predovšetkým reakciou na odcudzovanie sa, ktoré začína často už voľbou povolania.
                                                                   [Celý článok]
Téma:  Spoločnosť


 
 

  Vytlačiť článok     Poslať odkaz mailom   Zdieľaj článok

Rýchle hľadanie

Kliknite na...

Svet Grálu TV na Youtube

Časopis Svet Grálu
na Facebooku

Kalendár podujatí

Prednášky pre verejnosť
Ponuka podujatí organizovaných 
Neziskovou org. Svet Grálu
a  Nadáciou Posolstva Grálu
v roku 2017
   novinka!

Editoriál

Vážení čitatelia!
V živote sme neočakávane posta- vení pred otázky, ktoré nás, zdá sa, zastihnú vždy nepripravených. Sme postavení pred riešenie ne- predpokladaných, a často aj neže- laných situácií.
Mám známu, ktorá ako sedemnásť- ročná mala autonehodu. Zrazil ju motocykel. Pre dospievajúce dievča to bol šok, s ktorým sa dlho nevedela vysporiadať. Vyvstali otázky. Prečo ja?       Viac...

Knižná ponuka

Abd-ru-shin
Vo svetle Pravdy

Posolstvo Grálu


Tu v predaji

--- A K C I A ---

Kolekcia štyroch DVD!
17,80 € (536,24 Sk)

Pri kúpe celej DVD edície
získate štyri DVD za výhodnú cenu.

Akciová ponuka DVD obsahuje:
DVD Smrť a druhý breh
DVD Strach a depresia
DVD Umrieť dôstojne
DVD Osud a reinkarnácia