Osobnosti 

   Herbert Vollmann                  

Okruhy tém

   Médiá - video - nové             
   Médiá - audio - nové            
   Svetonázor a náboženstvo  
   Zdravie a medicína              
   Veda a reč prírody               
   Výchova a vzdelanie            
   Umenie a kultúra                  
   Človek a svet                        
   Duch a duša                         
   Osud a reinkarnácia             
   Smrť a druhý breh                 
   Spoločnosť                            

 Centrum Sveta Grálu 

   Základné informácie             
   Kalendár podujatí                  
   Kde nás nájdete                    
   Fotogaléria                            

 Fórum 

   Prednášky                           
   Príspevky čitateľov              
   Rozšírená listáreň               
   Svet Grálu a médiá             
   Napíšte nám                         

 Servis 

   2 % z dane                            
   Impressum                           
   Kontakt na redakciu             
   Mapa stránok                       

  TÉMA:    Smrť a druhý breh

 
Brána duše
Autor: Christopher Vasey
V ľudskom tele sa nachádzajú početné nervové pletence; z ktorých najznámejší je solarplexus, slnečný pletenec (slnečná pleteň). Často sa mu pripisuje úloha, ktorá prekračuje jeho organické funkcie a zasahuje do oblasti emócií a psychického života. Je to omyl, alebo skutočne existuje súvislosť medzi slnečným pletencom a nehmotnými javmi?


Význam slnečného pletenca

Plexus, čiže nervový pletenec, je v tele človeka miestom kríženia nervových dráh, ktoré sa stretávajú v malých centrálach a spoločne ovplyvňujú riadenie určitých organických funkcií.

Solarplexus, ktorý sa nachádza v oblasti nadbruška, by preto mal mať vplyv výhradne na orgány, s ktorými je prepojený – na pečeň a žalúdok, slezinu a pankreas, obličky a črevá.

Pokiaľ sa však niekomu vplyvom nervového napätia ťažko dýcha, hovorí sa právom, že má zovretý alebo zablokovaný solarplexus – napriek tomu, že dýchanie nepatrí k jeho funkciám. A predsa, prikladanie obkladov na túto oblasť prináša hlboké uvoľnenie, ktoré sa rozširuje do celého tela.

Zjavne teda hrá solarplexus skutočne širšiu rolu, než ju bežne poznáme. Ďalším dôkazom je jeho anatomická stavba. Za normálnych okolností sú nervové centrá, v ktorých vzniká „rozhodnutie“, na povrchu sivé (preto sa hovorí o „sivej mozgovej kôre“) a vo vnútri biele.

Biele nervové pletence sú zodpovedné za príjem a odovzdávanie informácií. V solarplexe je to však práve naopak: biela substancia sa nachádza na povrchu a sivá vo vnútri. To tiež nasvedčuje tomu, že pri tomto nervovom pletenci je veľmi významná práve funkcia prijímania.

Aké impulzy však solarplexus prijíma, keď nie je súčasťou centrálneho nervového systému a teda nie je stimulovaný prostredníctvom našich piatich zmyslov?

Zvláštny význam solarplexu

Úlohou solárneho pletenca je príjem informácií a rozhodnutí z nehmotného jadra človeka, z duše. Odtiaľ sa impulzy duše odovzdávajú do mozgu, do centra denného vedomia.

Centrom osobnosti človeka je jeho nehmotná duša, zatiaľ čo mozog je púhym nástrojom, ktorý jej má slúžiť – je nakoniec len jedným z početných nástrojov, ktorými disponuje fyzické telo a ktoré sú duši počas jej inkarnácie, čiže spojenia s telom k dispozícii.

Aby sa informácia vychádzajúca z duše dostala do mozgu, potrebuje spojovaciu cestu. Vo fyzickom tele tvorí počiatok tejto cesty solarplexus, ktorý vlastne pre dušu predstavuje „vstupnú bránu“ do tela.

Túto analógiu potvrdzuje aj anatomický pohľad: solarplexus sa nachádza medzi dvoma vetvami neurovegetatívneho nervového systému, ktoré vychádzajú z desiateho páru (z dvanástich párových) mozgových či hlavových nervov. Je to vlastne jediný pár, ktorý nezásobuje nervovými vzruchmi tvár, ale vedie priamo dolu do brucha. Ako je z názvu zrejmé, mozgové nervy vystupujú z hlavy, presnejšie z mozgového kmeňa, na ktorý okrem iného prilieha malý mozog (mozoček). Teda medzi solarplexom a mozgom existuje nervové spojenie. Nielen zmienené anatomické dôvody, i vlastné prežívanie ukazuje, že solarplexus je vstupnou bránou duše. Silné emócie a hnutia mysle – radosť, strach, lásku, atď. – pociťujeme v oblasti žalúdka, práve v oblasti slnečného pletenca, a nie v našej hlave, v mozgu.

Známe úslovia túto skúsenosť potvrdzujú: pri rozrušení sa hovorí, že človek má „motýliky v bruchu“, pri obavách „strach zviera žalúdok“, pri súžení „bolí srdce“ alebo je „srdce zlomené“, v hneve nám „vzkypí žlč“ atď. Pri popise pocitov spomíname oblasť žalúdka alebo srdca (nie hlavu či mozog) – teda orgány, ktoré sa nachádzajú v blízkosti solarplexu.

Solarplexus a „strieborná šnúra“

Slnečný pletenec je zároveň aj tým miestom, kde jasnovidní ľudia vnímajú „striebornú šnúru“, ktorá spája telo s dušou. Môžeme ju prirovnať k akejsi pupočnej šnúre z jemnejšej hmoty, ktorá umožňuje duši oživovať fyzické telo. O striebornej šnúre sa zmieňuje aj Biblia (Kazateľ 12, 6). Jej pretrhnutie vedie k oddeleniu duše od tela, čiže k smrti. Toto jemnohmotné spojenie môžu senzibilní ľudia niekedy pocítiť, ak ich niekto náhle prebudí z hlbokého spánku. Spojenie duše a tela je počas spánku uvoľnené a náhlym prebudením dôjde k silnému napnutiu, čo niekto môže v úrovni solarplexu intenzívne vnímať. V tomto mieste pociťuje tlak a teplo a popisuje, že sa cez solarplexus „vracia do tela“.

Podobné skúsenosti iste nie sú bežné. Ale podvedome všetci presne vieme, kde v tele máme „bránu duše“. Poznaním významu a úlohy solarplexu môžeme lepšie chápať seba samých, a pochopiť, či aspoň pripustiť, že náš život sa neodohráva v hlave. I keď myšlienky vychádzajú z mozgu, naše nadšenie, vôľa, láska, vytrvalosť, atď. sú vlastnosťami ducha, ktoré vnímame v oblasti slnečného pletenca.


Súvisiace články:
Strieborná šnúra
 
(viac vo Svete Grálu č.37/2013

Napíšte nám  svoje osobné skúsenosti a stretnutia s neviditeľnými javmi

  Vytlačiť článok     Poslať odkaz mailom   Zdieľaj článok

Rýchle hľadanie

Kliknite na...

Svet Grálu TV na Youtube

Časopis Svet Grálu
na Facebooku

Kalendár podujatí

Prednášky pre verejnosť
Ponuka podujatí organizovaných 
Neziskovou org. Svet Grálu
a  Nadáciou Posolstva Grálu
v roku 2017
   novinka!

Editoriál

Vážení čitatelia!
V živote sme neočakávane posta- vení pred otázky, ktoré nás, zdá sa, zastihnú vždy nepripravených. Sme postavení pred riešenie ne- predpokladaných, a často aj neže- laných situácií.
Mám známu, ktorá ako sedemnásť- ročná mala autonehodu. Zrazil ju motocykel. Pre dospievajúce dievča to bol šok, s ktorým sa dlho nevedela vysporiadať. Vyvstali otázky. Prečo ja?       Viac...

Knižná ponuka

Abd-ru-shin
Vo svetle Pravdy

Posolstvo Grálu


Tu v predaji

--- A K C I A ---

Kolekcia štyroch DVD!
17,80 € (536,24 Sk)

Pri kúpe celej DVD edície
získate štyri DVD za výhodnú cenu.

Akciová ponuka DVD obsahuje:
DVD Smrť a druhý breh
DVD Strach a depresia
DVD Umrieť dôstojne
DVD Osud a reinkarnácia