Informácie mailom 

   Zaregistrujte sa a                
   budeme vám posielať        
   informácie mailom
      
       

 Svet Grálu 

   Zoznam  časopisov               
   e-časopis                                

 Servis 

   2 % z dane                            
   Kontakt na redakciu             

Život medzi životom

Autor: Andrej Červeňák

Ako dlho žijeme život medzi životom a už o ňom ani nevieme. Život ľudí, život ľudstva tu na tejto Zemi, ako veľká plachta pokrýva túto zem, pod ktorou my ľudia vidíme seba a svoje diela. Táto plachta má v sebe našťastie ešte stále veľa dier, ešte nie je úplne zatkaná, ešte nepokrýva všetko. Nepokrýva všetok život, ktorý je na tejto Zemi, i keď ho už dusí, predsa ešte stále zeleň vyčuhuje spomedzi vláken nášho chcenia.

 

 

Ten život o ktorom hovorím, je život prírody. Lenže príroda, to je len iný názov pre to, čomu hovoríme Božie stvorenie a jeho maličký kúsok tu na tejto Zemi. Život je daný od Boha a tento život v sebe obsahuje všetko živé, nielen nás ľudí, a nie sú to len rastliny, hmyz či zvieratá, sú to i miliardy miliárd ďalších živých tvorov, ktorých už nevidíme a ktorí predsa cez to všetko sú životom.

Zoberme však malé miesto, kde sa život človeka ešte spája so životom lesa, kde človek s otvoreným srdcom za krásneho dňa plného slnka a rannej rosy vstupuje do ríše lesných tvorov. On však nevidí len stromy, kvety, skaly, zem, vodu, on vidí i to ostatné. Vidí ten čulý život všetkých bytostí a nachádza v ňom svoje miesto. Jeho život sa na chvíľku stáva životom v lese, stáva sa životom v Božom stvorení.

Malí škriatkovia ho prosia a ukazujú mu, kde by mohol pomôcť a on s radosťou odhadzuje drevo, čistí lúku. Telo je pružné a svieže, dych je hlboký a všetko pulzuje ako jeden život. Nemusí nič hľadať, všetko dostane. To čo mu jeho kamaráti môžu dať mu ukážu a on si vezme to, čo môže, pretože jeho láska k životu mu nedovoľuje inak.

Jeho chvíľa sa ale o chvíľku skončí, keď noha vstúpi do iného sveta, do šedého a pochmúrneho sveta človeka. Na hranici oboch svetov vstupuje do hmly ľudského chcenia a v tomto svete stráca seba, pretože tento svet nevidí a nepočuje, necíti a nevníma, je plný chcenia, ktoré nehľadí na život vôkol seba, pretože človek zabudol, že je človekom.

Je dobré, keď máme vôkol seba ostrovy života, kde ešte môžeme žiť tak, ako by sme mali. S hrôzou však vidím, že život sa pomaly vytráca a bojím sa zajtrajška, pretože sa bojím, či ten pravý život zajtra nebude pohltený životom človeka.

 

 

  Vytlačiť článok     Poslať odkaz mailom   Zdieľaj článok

Rýchle hľadanie

Kliknite na...

Svet Grálu TV na Youtube

Časopis Svet Grálu
na Facebooku

Kalendár podujatí

Prednášky pre verejnosť
Ponuka podujatí organizovaných 
Neziskovou org. Svet Grálu
a  Nadáciou Posolstva Grálu
v roku 2017
   novinka!