Informácie mailom 

   Zaregistrujte sa a                
   budeme vám posielať        
   informácie mailom
      
       

 Svet Grálu 

   Zoznam  časopisov               
   e-časopis                                

 Servis 

   2 % z dane                            
   Kontakt na redakciu             

Strom

Ak všetko okolo nás je len forma, ktorá má vyšší zmysel, čo jednotlivé formy okolo mňa znamenajú? Predstavte si televízor, alebo vezmite do ruky mobil – ich formy sa zachvievajú hlavne v zákone prijímania a dávania energie. No formy vytvorené prírodou nám dávajú oveľa väčšie hodnoty. Zadívala som sa na strom.

Všimnime si raz pozorne napríklad taký strom. Statný, vysoký strom, či už osamotený na lúke, alebo so svojimi druhmi v krásnom lese. Ako je možné, že sa mu tak darí, rastie, rozvíja sa a množí sa sám? Často sa k slovu strom pripája aj spojenie „strom života“. Symbolika? Čo nám strom, teda jeho forma, chce povedať?


Všimnime si podobu stromu s ľudskou bytosťou. Strom stojí koreňmi pevne zapustenými v zemi, ktorými prijíma pre seba výživu. Nie aj človek sa narodí a žije v prostredí, ktoré mu môže len prospievať? Prostredie, potrava, ľudia okolo neho – to je jeho zem, „tam má svoje korene“, tak sa hovorí miestu, kde sa človek narodil, teda, kde bola všetka jeho výživa potrebná na jeho rast. Môžeme sa na to pozerať z ktorejkoľvek strany, vždy to bude mať pre nás istú výpoveď.

Prečo je napríklad strom zasadený na jedno miesto, kde prežije celý svoj život – my sa predsa hýbeme... Naozaj? Nie sme aj my zasadení na túto zem, odkiaľ sa už nemôžeme ďalej pohnúť? Presadiť nás na inú planétu je nemožné. Teraz však poviete, ale čo deti, čo sa narodili v zlých podmienkach, v chudobe, v chorobe... Aj strom vie zapustiť korene na skale a vyrásť do životaschopného jedinca. Možno ste aj vy robili v škole pokus, pri ktorom semienku fazule stačila na vyklíčenie vlhká vata. Dôležité pre rast sú preto ešte ďalšie faktory: svetlo, voda a vzduch. Slnko symbolizuje zdroj nášho života, bez neho by život jednoducho neexistoval, „tak to svieti do očí“. Strom, nech by už bol jeho kmeň akokoľvek nakrivený na skale či na kopci, jeho vrcholec vždy smeruje nahor, k slnku. Robíme to tak aj my ľudia? Vždy sa pozeráme na svojho Stvoriteľa pri všetkom, čo konáme? Jeme, rastieme, žijeme a obraciame svoj vrcholec, to najvyššie, čo je v nás, smerom nahor? Strom to tak robí...

A čo pre nás symbolizuje vzduch? Vzduch je všade okolo nás. Zo školy vieme, že zelené rastliny prijímajú oxid uhličitý a vydychujú oxid čiže kyslík. Tento proces sa volá fotosyntéza a môže prebehnúť iba vďaka zelenému farbivu v mitochondriách, ktoré sa nachádzajú v rastlinných bunkách, na ktoré pôsobí denné svetlo. Tak si to preložme: Stvoriteľ, zdroj života, na nás pôsobí: pôsobí jeho Božia sila, ktorá je všade okolo nás. Toto Svetlo, táto neutrálna sila vojde aj do nás a my ju môžeme použiť na dobré alebo aj zlé veci. To je tá naša jedinečná schopnosť slobodnej vôle. Mitochondria dokáže vďaka dennému svetlo premeniť oxid uhličitý na oxid, pričom vznikne ešte glukóza, stavebný materiál rastliny, a voda. Strom, keďže žije výlučne iba podľa zákonov prírody, robí iba to, na čo bol určený: mení oxid uhličitý na oxid a vďaka tomu ešte aj rastie.

Človek, žiaľ, svojou slobodnou vôľou mení túto neutrálnu silu často na zlé: najskôr myšlienky, ktoré sa menia na slová a nakoniec na činy. Keby sme konali iba dobro, rozžiarili by sme okolie okolo seba a formy dobrých skutkov, slov a hlavne veľa dobrých myšlienok by zase stúpali nahor. Tak ako nám strom dáva kyslík a my v spätnom pôsobení oxid uhličitý, ktoré zase on potrebuje, tak by sme zase my svojím dobrým konaním v spätnom pôsobení podporili celé stvorenie. Strom nám kyslík dáva, no podporujeme my svojím konaním celé stvorenie?

No a napokon, čo je voda? Aký symbol má pre náš život? Bez vody vydržíme nanajvýš sedem dní, strom bez vody najskôr zvädne, potom uschne až zahynie. Strom čerpá vodu koreňmi najmä zo zeme, zo svojho prostredia, ale jej časť vie prijať aj listami. Keď voda zamrzne, stuhne, vie spôsobiť veľa škody, no keď je zase horúco, mení sa na vodnú paru. Strom ju vydáva do ovzdušia, kde sa z nej tvoria mraky, a tak pôsobí ďalej. Strom vie vodu prijať, zadržať, voda prenikne do každej bunky, kde je potrebná pri všetkých bunkových procesoch. Nakoniec ju však strom musí odovzdať ďalej. Čo to symbolizuje? Voda je múdrosť, poznanie. Ak ho nemáme, zvädneme, vysušíme sa, uschneme. Pátrame po tom, kto sme, čo sme, prijímame vplyvy okolitého prostredia, kde žijeme, školy, pracoviska, skúmame svoje vzťahy, problémy, pýtame sa, prečo je to tak? Hýbe to s nami, ako sa hýbe voda. Niektoré veci vieme prijať tušením, vyciťovaním, svedomím, to je tá voda prijatá listami. A keď tú múdrosť pochopíme a stane sa našou súčasťou, odovzdáme ju ďalej v podobe rady, alebo pôsobením svojho nového spôsobu života, tak ako strom odovzdáva vodu ďalej vo forme pary. Ak pohyb, túžba po poznaní, v nás ustrnie, zamrzne, ak ho ďalej nerozvíjame, urobí veľa škody. Pozrime sa len na rôzne náboženstva, ktoré ustrnuli, a tým sa pôsobí všade veľa škody. Ale aj taký obyčajný človek, ktorý nepátra vo svojom poznaní ďalej, je spokojný s tým, čo má a čo vidí a nezaujímajú ho otázky, kto je, odkiaľ prišiel, prečo je tu a akú má úlohu tu na zemi. Poznanie v ňom zamrzlo v jednom bode a škody budú veľké.

Rozvíjajme obraz ďalej: ako sa strom rozmnožuje. Zo semienka vyrastie malinká rastlinka, ktorá pomaly rastie, prináša ovocie, ktoré dozrieva a opäť vďaka semienku v ňom môže vyrásť nová rastlina. Ten obraz nevzťahujme len na hmotné množenie, on prebieha vo všetkom napríklad aj pri tvorbe myšlienok. Niekto zasadil svojím poznaním do mňa semienko, ktoré pomaly rastie. Silou mlčania a skúmania získava na sile, rastie až vytryskne v plod – obraz alebo napríklad myšlienky, ktoré vám tu teraz píšem. Možno v niekom semienka z môjho plodu vyrastú opäť v niečo nové, ešte krajšie, čo môže pozdvihnúť jeho okolie. Našou celoživotnou, večnou úlohou je hľadanie a spoznávanie Pravdy. Opakujúci sa dej, tak ako so semienka vzniká plod a z neho zase semienko.

Marianna Šinková

 

 

  Vytlačiť článok     Poslať odkaz mailom   Zdieľaj článok

Rýchle hľadanie

Kliknite na...

Svet Grálu TV na Youtube

Časopis Svet Grálu
na Facebooku

Kalendár podujatí

Prednášky pre verejnosť
Ponuka podujatí organizovaných 
Neziskovou org. Svet Grálu
a  Nadáciou Posolstva Grálu
v roku 2017
   novinka!