Informácie mailom 

   Zaregistrujte sa a                
   budeme vám posielať        
   informácie mailom
      
       

 Svet Grálu 

   Zoznam  časopisov               
   e-časopis                                

 Servis 

   2 % z dane                            
   Kontakt na redakciu             

Môže nenávisť zabíjať?

Autor: Andrej Červeňák

Prvý skutok, ktorý poznáme a ktorý je všetkým známy, skutok, ktorý bol vykonaný v nenávisti je známy príbeh Kaina a Ábela. Keď brat vezme život bratovi. Už tu je videná prvýkrát silná nenávisť, jej moc nad človekom a jeho činmi. Nenávisť sama má moc premeniť skutky ľudí v činy hodné odsúdenia a zavrhnutia.

S odporom sa odvraciame od tých, ktorí v nenávisti konajú a páchajú zlo. Nenávisť teda iste patrí medzi hriechy, pretože privádza človeka až do šialenstva a núti ho vykonávať činy, ktoré by možno inak ani nespáchal.

Čo je však naozaj nenávisť a ako sa prejavuje? Aké má formy a ako ju rozpoznáme? Veľmi blízko má k strachu, prejavuje sa úskočnosťou. Je ostrá ako britva a pritom má tvár vyčkávajúcej šelmy, ktorá trpezlivo striehne na korisť. Nedá človeku vydýchnuť, ženie ho do šialenstva až nepríčetnosti. Umlčí svedomie a zastrie zmysly. Takú moc má nenávisť. Jej formy však nie to ľahko spočítať, pretože ona sama je žena mnohých tvári a mnohých prejavov. Isté však je to, že človek nenávisťou potemnie a v tej tme sa rodia i činy, ktorými je nenávisť naplnená.

Ak sa pýtame, či môže nenávisť zabíjať, naša otázka je márnivá. Ona je vražedkyňou tela i ducha, zabíja temnou myšlienkou i rukou vraha. Poškodzuje nás teda vždy, i tých čo nenávidia aj tých, na ktorých sa nenávisť vrhne cez svoje poštvané obete.

Nenávisť zabíjala vždy. Od prvého okamžiku, kedy človek prišiel na to, že sa dá nad druhým zvíťaziť zlom, že možno pokoriť násilím, ukojiť svoju túžbu v ošiali nenávisti voči blížnemu, preto je nenávisť zavrhnutiahodným netvorom ľudského chcenia. Je sestrou závisti, lož je jej priateľkou, a úskočnosť družkou. Nemá zľutovania a nešetrí nikoho, kto jej podľahne. Oceľovým britom svojej krutosti s drápkami mačky hrajúcej sa s myšou, hľadajúc potešenie v zabití vládne nad svojimi obeťami, so železnou prísnosťou napĺňa chcenie tých, ktorí sú jej tvorcami.

Kto stvoril zlo, ten ho môže i poraziť. A preto by ľudia mali vytrhnúť zo seba všetko to, čo nenávisť živí a dáva jej silu. Mali by v sebe upratať a nedovoliť, aby v nich nenávisť našla čo i len zrniečko svojej potravy. Isto by sme ju vyhladovali a zakapala by, ako všetko zlé, avšak ona bude ďalej prežívať v tých, v ktorých niet lásky, a bude nás neustále napádať - pokiaľ len medzi nami nebudú ľudia, ktorí ju milujú a dávajú jej svoju silu k životu.

Stráňme sa preto všetkého, čo by nás s ňou mohlo spájať, zažeňme závisť, neprajníctvo, strach a možno potom sa k nám už nenávisť nepriblíži, neublíži nám ani nikomu inému. Možno svet bude trochu lepší a my všetci šťastnejší.
 

 

  Vytlačiť článok     Poslať odkaz mailom   Zdieľaj článok

Rýchle hľadanie

Kliknite na...

Svet Grálu TV na Youtube

Časopis Svet Grálu
na Facebooku

Kalendár podujatí

Prednášky pre verejnosť
Ponuka podujatí organizovaných 
Neziskovou org. Svet Grálu
a  Nadáciou Posolstva Grálu
v roku 2017
   novinka!