Informácie mailom 

   Zaregistrujte sa a                
   budeme vám posielať        
   informácie mailom
      
       

 Svet Grálu 

   Zoznam  časopisov               
   e-časopis                                

 Servis 

   2 % z dane                            
   Kontakt na redakciu             

Svet Grálu č. 20 / 2009

Svet Grálu č. 20 / 2009
Téma:  Je rodina prežitok?
jún - august 2009
vyšlo 1.6. 2009


Na úvod...
Rozhovor: Mať veľa detí je dar a veľké šťastie
Hudba: Hledání české hudby a sebe sama
Zdravie: Rakovina? Minimalizujte paniku
Téma: Je rodina prežitok?
Výchova: Trestaním detí si dospelí autoritu nezaistia
Reportáž: Púť do Lúrd
Zdravie: Zázrak
Život: Prežila som vlastnú smrť
Spoločnosť: "Burn-out" - syndróm vyhorenia
Fotoreportáž: Príroda očami Ľubomíra Textorisa
Rozhovor: Liečivé záhony z Hrubej Strany
Téma: Detstvo podľa plánu
Veda: Aquapol
Prikázanie: Máš ctiť otca i matku
Názory: Listy čitateľov
Na záver... Spadol strom
 
  Z obsahu 20. čísla jún - august 2009:

 
Na úvod...
Ak sa raz vyberiete do Malej Fatry, určite si urobte túru na Veľký Rozsutec. Taký jeden slnečný a veterný deň na skalách, to si ani nemôžete sňať čapicu na znamenie úcty – aby vám ten vetrisko neodfúkol hlavu – a tak si ju necháte narazenú na ušiach a len tak sa pozeráte akoby nič. Po trávnatých hrebeňoch sa vo vlnách preháňa vietor, v ihličí to šumí a syčí, vetvičky kosodreviny sa bázlivo chvejú, slnko a vietor sa delia o vládu nad krajom ako dve božstvá. Na konár blízko vás si sadne čierny strakatý vták a nedôverčivo pozerá jedným okom. Neurobíš mi nič? – pýta sa. Ale kdeže, vôbec nie, odpoviete – len tak v duchu, aby ste ho nevyplašili. To je dobre, povie vták, ja som totiž kúzelník a splním ti jedno želanie.
SVET GRÁLU 20/2009
 
Rozhovor:
Mať veľa detí je dar a veľké šťastie
Keď sa povie „rodina“ – a ak nebudem mať na mysli tú svoju vlastnú, najprv mi napadne, ako to asi vyzeralo v tých početných rodinách našich prarodičov z Valašska a Lašska, kde žilo v jednej chalupe pokojne aj desať detí. Viem, že to teplé slovo „rodina“ neznamená „mnoho detí“, ale je spojené s dobre fungujúcimi vzťahmi a správne pochopenými rolami otca a matky… A to platí pre všetky časy – tie minulé i tie súčasné. Takže znovu – keď sa povie rodina, spomeniem si napríklad na rodinu Valentovcov z malej dedinky Skoky na Olomoucku. Valentovci vychovávajú osem detí, z toho dve majú v pestúnskej starostlivosti...
SVET GRÁLU 20/2009
 
Hudba:
Hledání české hudby a sebe sama
Každý z nás si hledáme své místo v životě. Dáváme si dohromady své schopnosti s možnostmi, budujeme své znalosti a hlavně si ujasňujeme, co chceme dělat, čemu chceme věnovat své síly; často to děláme podvědomě a teprve později si uvědomujeme skutečné motivy svého rozhodování, svých činů a také vnitřní uzrávání, kterého se nám tím dostává. Většina z nás se přitom pohybuje v docela obvyklých mezích docela obyčejného člověka, dobývajícího si chléb vezdejší, vychovávajícího děti, lopotícího se s každodenními starostmi i radostmi, a v pozadí v nás doutná touha po ideálech a po království nebeském. Když tak chodíme kolem bronzových soch velikánů minulosti, nejeden z nás si přitom říká: holenku, tobě se to žilo, ty jsi měl ve všem jasno, žil jsi takový zvláštní, nevšední život velikého muže a lidi tě ctili. To ovšem není pravda; právě ti velicí lidé těžce objevovali a prošlapávali svou cestu v houští všedního živobytí a nepřátelských útoků okolí. A tak je život a dílo každého z nich odkazem a pobídkou i pro nás, povzbuzením na našich životních cestách.
SVET GRÁLU 20/2009
 
Zdravie:
Rakovina? Minimalizujte paniku
„Milí priatelia, vážení kolegovia, je pre mňa veľkou cťou obdarovať vás najväčším darom, aký bohovia kedy ľudstvu dali. Som prezidentom tohto kongresu, no momentálne sedím vo Francúzsku vo väzení za „navádzanie k praktizovaniu German New Medicine“ – tak znie ofi ciálne obvinenie a rozsudok. Strávil som vo väzení 8 a pol mesiaca, kým sa konečne uskutočnilo súdne pojednávanie. V minulosti, v r. 1986 odvolali moju aprobáciu „pre odmietanie zriecť sa svojho verejne hlásaného železného pravidla rakoviny (t. j. vyhlásenia o psychosomatickom pôvode rakovinových ochorení – pozn. red.) a pre neochotu konvertovať na tradičnú medicínu“. Už 24 rokov som prenasledovaný, napádaný, stíhaný a dvakrát aj uvrhnutý do väzenia, hoci som neurobil nič zlé – iba to, že som nanovo odhalil túto nádhernú novú medicínu s Piatimi biologickými zákonmi Prírody! Medicínu, ktorá vždycky jestvovala a stále bude. Toto je, dámy a páni, celý môj zločin!“
Týmito slovami uviedol v máji 2005 svoj príspevok Päť biologických zákonov novej medicíny, v ktorom Dr. med. Mag. Theol. Ryke Geerd Hamer prezentoval svoju prevratnú teóriu (tzv. German New Medicine®- nemeckú novú medicínu) na 1. Medzinárodnom kongrese doplnkovej a alternatívnej liečby rakovinových ochorení v španielskom Madride.
SVET GRÁLU 20/2009
 
Téma:
Je rodina prežitok?
Pýta sa matka svojich detí: „Čo je to rodina?“ „Dospelí sa volajú mama a otec, ostatní sú deti a tí všetci sa majú radi. Mama kŕmi deti a otec sa stará o to, aby bolo za čo nakupovať.“ „Otec je pre deti mužský vzor a mama ženský. Otec robí chlapskú prácu, mama ženskú, ale otec jej môže pokojne pomáhať, keď je toho viac...“ „Otec by mal mať iba jednu ženu – a nie ako niekde pripúšťajú mnohoženstvo alebo niekde homosexuáli uzatvárajú registrované partnerstvo. Hlavne by sa nemali hádať a mali by si pomáhať…“ Tak si to myslia deti vo veku zhruba od sedem do dvanásť rokov, súrodenci z tzv. tradičnej rodiny, kde sa muž a žena vzali, pretože sa mali radi a tiež preto, že sa im malo čoskoro narodiť dieťatko. Otec sa vloží do debaty: „Rodina? Hlavne, keď sa majú radi, a keď už sa niečo nepodarí, musia sa vedieť ospravedlniť a musia si vedieť odpustiť a povedať si, že už takú chybu v budúcnosti neurobia.“
SVET GRÁLU 20/2009
 
Výchova:
Trestaním detí si dospelí autoritu nezaistia
Majú tresty vo výchove svoje miesto? A pokiaľ sa im chceme vyhnúť – ako inak môžeme deťom vymedziť hranice a zaistiť si u nich autoritu? Je užitočné, že sa začal rúcať mýtus o trestoch ako o nevyhnutnej súčasti výchovy. V nasledujúcich riadkoch vám prinášajú odpovede na najčastejšie kladené otázky ohľadne výchovy a trestov.
SVET GRÁLU 20/2009
 
Reportáž:
Púť do Lúrd
Stretla som bývalého kolegu, a ako to už pri takýchto stretnutiach býva, prebrali sme všetko od práce po rodinu. „Práce je dosť a stále ma baví,“ hovoril, „iba ten členok, pani kolegyňa, ten ma veľa hneval. Ale bol som v Lurdoch, a odvtedy mám pokoj, a to som, prosím, neveriaci! A ešte som videl kus krásneho Francúzska.“ S členkami som momentálne problémy nemala, ale do pevného zdravia mal môj stav ďaleko. Všetko, čo som skúšala, mi pomohlo iba na chvíľu a bolo čoraz ťažšie prejsť pešky kus cesty. Na rozdiel od môjho kolegu som veriaca. O Lurdoch sa hovorí, že tam chorí odhadzujú svoje barly, asi teda na tom niečo bude. A Francúzsko milujem, takže som sa rozhodla hneď. Snáď tu cestu zvládnem, keď sa dobre vybavím liekmi proti bolesti. Dohovorili sme sa s priateľkou, zistili termíny zájazdov do Lúrd a vybrali si júnový – aspoň ešte nebude tak teplo.
SVET GRÁLU 20/2009
 
Zdravie:
Zázrak
Zázračné uzdravenie je pojem, ktorý snáď v každom človeku vyvolá záujem a zároveň aj otázky. Správy o zázračných uzdraveniach sú neoddeliteľnou súčasťou histórie ľudstva. Je príznačné, že väčšina týchto záznamov stojí v priamej súvislosti s vierou a náboženstvom, avšak nie s lekárstvom. Napriek tomu, že v takých prípadoch šlo takmer výhradne o uzdravenie ľudského tela, dobová medicína nikdy nenašla k týmto významným medicínskym javom pozitívny vzťah. Dej zázračného uzdravenia sa až dodnes vždy odohrával mimo rámca platného lekárskeho poznania, a preto nebol braný na vedomie ako jedna zo zvláštnych možností regenerácie. Lekárska veda sa od lekárskeho zázraku dištancovala, pretože preň nemala vysvetlenie.
SVET GRÁLU 20/2009
 
Život:
Prežila som vlastnú smrť
„Na operačnú sálu gynekologického oddelenia ma priviezli v bezvedomí. Príčinou môjho kritického stavu bol pokročilý zápal pobrušnice. Vedomie som stratila už niekoľko minút po príjazde do nemocnice; potom si už na nič nespomínam. Náhle som však pocítila, ako ma uchopil mohutný vír. Hnalo ma to tunelom, na ktorého konci som zbadala neopísateľnú svetelnú žiaru, ktorá sa obyčajnému svetlu nijako nepodobala. Vnímala som jej živú, podmanivú krásu a nevysvetliteľnú milosť, ktorou ma zaplavovala. Počula som nádhernú hudbu, ktorej záchvevy vo mne žijú doteraz. Ako prudký žiar som cítila túžbu nasledovať tento žiarivý obraz, prenikajúci celým mojím vedomím. Takto, v nevýslovnej nádeji som zotrvala v prítomnosti obrazu svetla, ktorý ma svojím upokojujúcim svitom celú obklopoval.
SVET GRÁLU 20/2009
 
Spoločnosť:
"Burn-out" - syndróm vyhorenia
V dnešnej modernej dobe pribúda čoraz viac prípadov tzv. syndrómu vyhorenia (Burn-out-Syndrom), ktorý sa prejavuje stratou záujmu o prácu, ktorú človek inak vykonával s nadšením a veľkým nasadením. Tento stav je spojený s psychickou i fyzickou vyčerpanosťou. Súvisí predovšetkým s profesiami, ktoré si vyžadujú intenzívny kontakt s ľuďmi. Dr. Lisbeth Jerichová z Univerzity v Grazi sa vo svojom výskume zaoberala okolnosťami vzniku vyhorenia.
SVET GRÁLU 20/2009
 
Fotoreportáž:
Príroda očami Ľubomíra Textorisa
Pozrite sa raz pokojne na to, čo obvykle nazývate prírodou: na vrchy, jazerá, lesy, lúky! Vo všetkých ročných obdobiach sa môže oko pokochať z krásy toho, čo vidí. A teraz uvažujte: Čo vás dokáže tak potešiť a poskytnúť vám zotavenie, to sú plody pôsobenia všetkého bytostného, ktoré sa vo stvorení nachádza pod duchovným a ktorého sila vám bola daná! Potom hľadajte plody svojej činnosti vy, ktorí ste duchovní a mali ste vytvárať niečo vyššie než to, čo pred vami vytvorili bytostní, ktorí sem prišli.
Abd-ru-shin
SVET GRÁLU 20/2009
 
Rozhovor:
Liečivé záhony z Hrubej Strany
Ján Dedík sa homeopatii venuje už 38 rokov, a je podľa vlastných slov aj najstarším homeopatom v Česko-Slovensku. Býva v Trečianskych Tepliciach a prechodne na chalupe v prekrásnom prostredí pri Moravskom Lieskovom, na lazoch s názvom Hrubá Strana. Tu, vo svojej záhrade pestuje viac ako 50 druhov rôznych rastlín. Pri záhonoch liečivých bylín sme v rozhovore prenikli do tajomna homeopatickej liečby...
SVET GRÁLU 20/2009
 
Téma:
Detstvo podľa plánu
Počas štúdia som brigádovala v plaveckej škole. Desať štvorročných detí sa čvachtalo vo vode a chcelo sa naučiť plávať. Pracovala som s plávacími rohožkami, kruhmi a žabami, a popri tom som sa zhovárala s rodičmi. Stojí predo mnou mamka malej Nadine a potrebuje si pre svoju dcéru dohodnúť nový termín. V jednej ruke hrubý diár, v druhej pero: „Nie, v pondelok sa nedá, to ide na flautu; v stredu má tanec; vo štvrtok má jazdu na koni, síce len do druhej, potom však mávame ešte stretnutia so starou skupinou z jaslí. Vo štvrtok bude v škôlke ešte aj zaujímavá výučba angličtiny pre štvorročné deti. A okrem toho Nadine práve prechádza zo škôlky do prípravnej triedy…“ To bol okamih, keď som nenápadne pozrela na tučný diár a pýtala som sa sama seba, čí je ten kalendár: mamin, alebo diár štvorročnej Nadine.
SVET GRÁLU 20/2009
 
Veda:
Aquapol
Vlhké múry a plesnivé steny sú častými problémami prevažne starších domov. Bežnými metódami záchrany týchto objektov je podrezávanie múrov a vkladanie novej izolácie, či chemická injektáž. Šetrnejšou metódou sú elektrofyzikálne systémy. Ich fungovanie spočíva v tom, že sa do muriva zavedie kladná a záporná elektróda, čo spôsobí, že sa vlhkosť sťahuje späť do zeme. Celkom revolučným vynálezom je však patent rakúskeho vynálezcu Wilhelma Mohorna. Jeho systém „Aquapol“ účinne vysušuje murivo bez potreby napájania elektrickým prúdom, navyše pôsobí priaznivo na ľudský organizmus.
SVET GRÁLU 20/2009
 
Prikázanie:
Máš ctiť otca i matku
Toto prikázanie nechal Boh dať ľudstvu. Vyvolalo to však nesmierne duševné boje. Nejedno dieťa, nejeden dospelý ťažko zápasili, aby najhrubším spôsobom neporušili práve toto prikázanie. Ako môže dieťa ctiť otca, ktorý sa znižuje na opilca, alebo matku, ktorá svojou náladovosťou, svojím neskrotným temperamentom, nedostatkom sebadisciplíny a mnohým iným strašne strpčuje hodiny otcovi i celému domu a úplne znemožňuje, aby zavládla pokojná nálada! Môže dieťa ctiť rodičov, keď počuje, ako si navzájom hrubo nadávajú, klamú sa, alebo sa dokonca bijú? Nejedna manželská scéna urobila deťom z prikázania muky, spôsobila, že jeho plnenie sa stalo nemožným.
SVET GRÁLU 20/2009
 
Názory:
Listy čitateľov
Na tomto mieste uverejňujeme Vaše otázky a názory k témam, predkladaným v časopise Svet Grálu.
Zaujal Vás niektorý z našich článkov? Myslíte si, že k danej problematike máte čo povedať? Napíšte nám! Vaše podnety očakávame na adrese:
Svet Grálu, Hlavná 85, 040 01 Košice.
E-mail:
SVET GRÁLU 20/2009       
 
Na záver...
Spadol strom
Uprostred mesta spadol statný strom. V zlomku sekundy, bez varovania, v čase, kedy ani najmenší vánok nepohol jeho holými konármi. Keďže sa to stalo na poludnie a na frekventovanom mieste, zranil pri svojom páde niekoľko ľudí, dvoch školákov smrteľne. Denne počujeme v správach alebo čítame v novinách o nešťastiach, ktoré sa prihodia na cestách, na horách či pri práci s nebezpečnými látkami. Asi si nikto nesadá do auta s myšlienkou, že by mohlo dôjsť ku zrážke a nehode, ale všetci vedia, že sa to stáva skoro denne. O lavínovom nebezpečenstve v zime vieme, ale keď vyrazíme na bežky, ťažko niekto pred tým upozorní príbuzných, že v treťom šuplíku sprava je uložená jeho posledná vôľa. No sotva človek predpokladá, že na neho z ničoho nič uprostred mesta spadne strom.
SVET GRÁLU 20/2009
 

  Vytlačiť článok     Poslať odkaz mailom   Zdieľaj článok

Rýchle hľadanie

Kliknite na...

Svet Grálu TV na Youtube

Časopis Svet Grálu
na Facebooku

Kalendár podujatí

Prednášky pre verejnosť
Ponuka podujatí organizovaných 
Neziskovou org. Svet Grálu
a  Nadáciou Posolstva Grálu
v roku 2017
   novinka!