Informácie mailom 

   Zaregistrujte sa a                
   budeme vám posielať        
   informácie mailom
      
       

 Svet Grálu 

   Zoznam  časopisov               
   e-časopis                                

 Servis 

   2 % z dane                            
   Kontakt na redakciu             
Svet Grálu 9/2006 - ukážka článku

ROZHOVOR:   ODVRATENA TVÁR MISIÍ

Misionári v Thajsku. Nevedia, čo činia?

Prírodný národ Akha v juhovýchodnej Ázii zbavuje „vyspelá“ civilizácia základných ľudských práv. Tomáš Ryška – cestovateľ a predovšetkým bojovník za ľudské práva prírodných horských kmeňov – je zakladateľom novej mimovládnej organizácie United World of Indigenous Peoples. So slávnym americkým dokumentaristom Stevom Lichtagom (Žraloky v ohrození) pripravuje kontroverzný celovečerný film o bezpráví, ktoré páchajú kresťanskí misionári v severnom Thajsku na ľuďoch z vysokohorského kmeňa Akha. V nasledujúcom rozhovore s Mariou Šulákovou nás Tomáš Ryška zavedie do týchto dvoch úplne rozdielnych a zdanlivo spolu nesúvisiacich komunít: do bambusových chatrčí Akhov a do luxusných misionárskych príbytkov…

Aké bolo vaše prvé stretnutie s ľuďmi kmeňa Akha?

Všetko súvisí s mojou prvou cestou do juhovýchodnej Ázie – zaplatili sme si sprievodcu a rovnako ako mnoho ďalších turistov sme išli do hôr, kde sme mali dohovorený štvordenný pobyt v domorodých osadách. To bol môj prvý kontakt s príslušníkmi kmeňa Akha. Keď sa pozriem späť – nebol príliš pozitívny. Nepáčil sa mi napríklad ich vzťah k zvieratám. U Akhaov je zviera len zdrojom mäsa a proteínov. To bol pre mňa najväčší šok. Snažil som sa s tým nejakým spôsobom vyrovnať, až som prišiel na to, že to, čo sa môže javiť ako negatívne, je jediným spôsobom na prežitie v podmienkach, v ktorých títo ľudia žijú.

Potom ste tam išli znovu. Prečo? Čo vašej ďalšej ceste za ľuďmi z kmeňa Akha predchádzalo?

Veľa som o nich čítal, študoval, zháňal všetku dostupnú literatúru. Moja ďalšia cesta neviedla do Thajska, ale do Laosu – tentoraz už priamo k horskému kmeňu Akha. Pobudol som medzi nimi niekoľko rokov, študoval som ich život, kultúru priamo v osade a pozoroval každodenný chod akhaskej domácnosti. To bolo tiež po prvýkrát, keď som si uvedomil, že akhaská osada nie je osadou, ako ju poznáme v našom ponímaní. Je to jedna veľká „obývačka“. Všetko je neustále otvorené – ľudia aj deti prechádzajú z jedného domu do druhého a nestáva sa tam to, že by si niekto staval ploty, aby sa uzavrel pred svojimi susedmi.  

Ako k nim ale prenikne cudzinec? Ako ste sa k nim dostali vy, že vás prijali a dovolili vám, aby ste s nimi žili? Nepoznali ste ich jazyk, ich kultúru…

Možno, že čím sú ľudia chudobnejší, tým sú otvorenejší. A pokiaľ neprídete do tej osady v čase, keď tam majú nejaký problém, sú títo ľudia priateľskí. Nie je to také to priateľstvo, ako keď prídete do americkej domácnosti, kde sa všetci tvária, že sa im nemohlo práve nič lepšie stať, než že ste k nim prišli práve vy. Akhaovia vám ponúknu nocľah a aj keď nemajú veľa jedla, tak vás i nakŕmia – to pre začiatok. A pokiaľ nerobíte jedno faux-pas za druhým, aby ste ich naštvali, tak vás ani nevyhodia.

(ukážka článku, SVET GRÁLU 9/2006)

  Vytlačiť článok     Poslať odkaz mailom   Zdieľaj článok

Rýchle hľadanie

Kliknite na...

Svet Grálu TV na Youtube

Časopis Svet Grálu
na Facebooku

Kalendár podujatí

Prednášky pre verejnosť
Ponuka podujatí organizovaných 
Neziskovou org. Svet Grálu
a  Nadáciou Posolstva Grálu
v roku 2017
   novinka!